Region. „Trzynastki” już w kwietniu

Region. „Trzynastki” już w kwietniu

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. trzynastej emerytury. Uprawnieni otrzymają „trzynastki” wraz z kwietniową emeryturą lub rentą, to dodatkowe świadczenie „na rękę” wyniesie 1217,98 złotych.

Zgodnie z ustawą „trzynastki” będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 roku jest to 1338,44 złotych brutto.

W tym roku trzynasta emerytura będzie nieopodatkowana. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 złotych, a zatem świadczenie netto wyniesie 1217,98 złotych. Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Nie dotyczy to „trzynastek” z poprzednich lat.

Reklamy

Zgodnie z przepisami, „trzynastka” przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia, wypłacanego przez ZUS. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*