Region. Blisko 10,3 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Region. Blisko 10,3 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia mieszkańcy Pomorza złożyli już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych blisko 10,3 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). W razie problemów z elektronicznym złożeniem wniosku o to świadczenie lub „500 plus” pomocą służą pracownicy ZUS-u.

ZUS chce pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji jak złożyć wniosek o „500 plus” oraz RKO. Klienci mogą skorzystać ze  specjalnej infolinii pod numerem 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę. Pracownicy ZUS-u pomogą również wypełnić wniosek o świadczenia we wszystkich placówkach zakładu.

Pod koniec grudnia 2021 roku prezes ZUS-u podpisała listy intencyjne o współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz Pocztą Polską. Dotyczą one realizacji ustaw  o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci („500 plus”) oraz RKO. Chodzi o zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń.

Reklamy

Dlatego ZUS, podobnie jak przy realizacji programu Dobry Start („300 plus”) uruchomi mobilne punkty m.in. w placówkach jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej i KRUS.

Od 1 stycznia 2022 roku można składać do ZUS-u elektroniczne wnioski o wypłatę RKO. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE lub bankowości elektronicznej. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia. Wypłata kapitału nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje do niego prawo.

Wraz z nowym rokiem ZUS zaczął przejmować świadczenie „Rodzina 500 plus”. Gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany rachunek bankowy. W przypadku, gdy na PUE pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub SMS.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*