Region. ZUS wypłacił „czternastki” w kwocie ponad 513 milionów złotych

Region. ZUS wypłacił „czternastki” w kwocie ponad 513 milionów złotych

Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłaciły tzw. czternastą emeryturę blisko 446 tysiącom emerytów i rencistów. Łączna kwota przeznaczona na ten cel przekroczyła 513 milionów złotych.

ZUS zakończył kolejną wypłatę dodatkowych świadczeń rocznych czyli tzw. czternastych emerytur. Były one wypłacane od końca października. Pieniądze z ostatniej transzy trafiły do odbiorców 1 grudnia.

Tzw. „czternastka” wyniosła 1250,88 zł brutto i była wypłacana z urzędu. Przysługiwała osobom, które 31 października 2021 roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, dostali uprawnieni, których świadczenie podstawowe nie przekroczyło 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Czternasta emerytura podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy była wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie były dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternastki, podobnie jak i inne świadczenia, klienci ZUS-u odbierali przede wszystkim bezgotówkowo. Już ponad trzy czwarte z nich posiada i korzysta z rachunku bankowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*