Filcownictwo to najstarsza dziedzina włókiennictwa. Odkrycia archeologiczne zaświadczają, że metoda wytwarzania filcu była znana człowiekowi już kilka tysięcy lat temu. W czasie pokazu „Filcem malowane” obecni goście mieli okazję zobaczyć współczesne jego wykorzystanie.
Moda towarzyszyła ludziom od wieków przez cały czas zmieniając się. Pokaz autorskich prac Anny Skuczyńskiej w Muzeum Kaszubskim był okazją do spojrzenia na tę kwestię z innej perspektywy. „Filcem malowane” wzbudził wśród widzów spore zainteresowanie. Mogli oni podziwiać najróżniejsze stroje, w których przygotowanie autorka włożyła dużo serca.
Filcem malowane w Muzeum Kaszubskim
Na niedawny pokaz przybyło kilkudziesięciu gości, w tym Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Ryszard Mielewczyk – przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego oraz przyjaciele muzeum i artystki. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a prace artystki wzbudziły entuzjazm i podziw wśród obecnych. Docenili oni naturalne tkaniny, a przede wszystkim talent i pasję artystki.
Anna Skuczyńska jest projektantką i autorką wielu oryginalnych prac z zakresu tkaniny unikatowej, specjalizująca się w artystycznym filcowaniu na mokro. Spod jej rąk wychodzą doskonałe jakościowo unikaty o pięknych barwach i oryginalnych wzorach. Podstawowym surowcem, który wykorzystuje w pracy to naturalny jedwab i wełna. Sama projektuje i stara się, aby wykonane przez nią rzeczy były dopracowane w każdym szczególe, malowane filcem jedwabne szale, sukienki, tuniki, kamizele, torby i wiele innych.
Prezentacji prac artystki towarzyszyła lekcja pokazowa tanga prowadzona przez Elżbietę Wilk – doświadczoną instruktorkę tanga oraz pokaz tanga w wykonaniu pary tanecznej – Elżbieta Wilk i Krzysztof Kwintal.
[Not a valid template]
Bardzo dziękuję autorowi/autorce artykułu za piękny artykuł i fotorelację? pozdrawiam serdecznie