Łapalice. Radny alarmuje ws. zamku: „Jakie działania są podejmowane w związku z nieodpowiednim zabezpieczeniem obiektu?”

Łapalice. Radny alarmuje ws. zamku: „Jakie działania są podejmowane w związku z nieodpowiednim zabezpieczeniem obiektu?”

Po wypadku, do jakiego doszło ostatnio na terenie zamku w Łapalicach, radny Tyberiusz Kriger postanowił złożyć interpelację do kartuskiego urzędu, pytając m. in. o kwestię zabezpieczenia obiektu, częstotliwość patroli Straży Miejskiej w tym miejscu oraz plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Przypomnijmy, że jakiś czas temu radni z klubów „PiS” i „Samorządni” apelowali, aby w przyszłorocznym budżecie ująć rozbudowę monitoringu o teren wokół zamku. Jak do sprawy ustosunkuje się samorząd?

Ostatnio zrobiło się głośno o zamku w Łapalicach, a to za sprawą wypadku, do jakiego tam doszło w sobotę wieczorem. Poszkodowanych zostało dwóch 15-latków, którzy spadli z wysokości, w wyniku czego trafili do szpitala. Okoliczności zdarzenia wciąż bada kartuska policja. Niedawno też na konieczność zainteresowania się terenem zamku zwrócili uwagę radni z klubów „PiS” i „Samorządni” kartuskiej RM.

Wśród swoich propozycji do przyszłego budżetu wskazali m. in. rozbudowę monitoringu o teren wokół łapalickiego obiektu. Zdaniem innych radnych, jak również niektórych czytelników, sądząc po komentarzach, ich propozycje były zbyt wybujałe, szczególnie ta, dotycząca zamku. Biorąc pod uwagę sobotni wypadek nasuwa się pytanie, czy może warto byłoby jednak podjąć działania, związane z ochroną terenu zamku?

Reklamy

Tym samym radny Tyberiusz Kriger złożył właśnie interpelację do kartuskiego urzędu, związaną z zamkiem w Łapalicach. Rajca zwraca uwagę na to, że obiekt ten to „samowola budowlana z lat 80.”, która wciąż pozostaje niedokończona, a z biegiem lat stała się popularna, zarówno wśród turystów, jak też lokalnej społeczności. Formalnie jednak na terenie zamku obowiązuje zakaz wstępu, który często jest łamany.

Tyberiusz Kriger pyta burmistrza Kartuz m. in. o to, jaki jest aktualny status przygotowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, kiedy obiekt miałby zostać dokończony i jaką miałby on pełnić funkcję oraz czy samorząd rozważa montaż monitoringu w okolicy zamku na terenie należącym do gminy. Przypomnijmy też, że podczas minionej sesji RM burmistrz zapowiedział, że przyszłoroczny budżet będzie skromny, w związku z czym nie ma co liczyć na duże inwestycje.

Jak w związku z tym do interpelacji radnego ustosunkuje się samorząd? Dowiemy się najpewniej na najbliższych obradach kartuskich rajców pod koniec listopada. Pełną treść interpelacji Tyberiusza Krigera przeczytać można pod artykułem.

interpelacja_zamek_lapalice

 

2 komentarze

 1. A po co monitoring?
  Po co patrole?
  Szkoda kasy
  Straż miejska nie ma prawa nikomu dawania mandatów za wejście na zamek
  Każdy ma swoja głowę i każdy tam wchodzi na swoją własną odpowiedzialność, kto nie był na zamku w Łapalicach niech pierwszy rzuci kamieniem 😉
  Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zmiennie miejscowego planu zagospodarowania i ułatwić rozbudowę tego zamku a wtedy faktycznie zakończą się wycieczki

 2. Gdyby ci 15-latkowie spadli z drzewa gdzieś w lesie to należałoby je wyciąć albo chociaż zabezpieczyć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*