Kartuzy. Radni z propozycjami do budżetu. Wśród nich monitoring przy zamku i kąpielisko w Łapalicach

Kartuzy. Radni z propozycjami do budżetu. Wśród nich monitoring przy zamku i kąpielisko w Łapalicach

31 propozycji złożyli do projektu przyszłorocznego budżetu gminy Kartuzy radni klubów PiS oraz Samorządni. Wśród nich znalazły się m. in. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla osób powyżej 60. roku życia czy budowa sali gimnastycznej przy „podstawówce” w Mirachowie. Nie zabrakło też propozycji, związanych z monitoringiem na terenie zamku w Łapalicach czy opracowaniem projektu kąpieliska gminnego w tej miejscowości.

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku budżetowego, a tym samym uchwalenie nowego dokumentu określającego politykę finansową miasta i gminy w 2022 roku. Burmistrz zobowiązany jest do przedłożenia projektu budżetu radnym w terminie do 15 listopada, dlatego prace nad nim rozpoczynają się znacznie wcześniej. Kluby radnych PiS oraz Samorządni skorzystali z możliwości złożenia swoich wniosków do uchwały budżetowej i przekazali wspólne propozycje 8 października burmistrzowi Kartuz.

Wśród propozycji zgłoszonych przez radnych znalazło się między innymi: utworzenie budżetu obywatelskiego, wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla osób powyżej 60. roku życia, opracowanie projektu kąpieliska gminnego w Łapalicach, wprowadzenie płatności mobilnych za postój w strefie płatnego parkowania, budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Mirachowie, renowacja pomnika pamięci pomordowanych w II Wojnie Światowej czy rozbudowa monitoringu o teren przy zamku w Łapalicach. Dużą liczbę zgłoszonych zadań stanowią także propozycje dotyczące remontów dróg i chodników.

Reklamy

-Zgłoszone przez nas propozycje powstały po konsultacjach i spotkaniach z mieszkańcami, a także są wynikiem własnych obserwacji – mówi radny T. Kriger. – Wiele pomysłów zostało także zgłoszonych za pomocą mediów społecznościowych. Większość zadań dotyczy spraw infrastrukturalnych, czyli utwardzenia dróg, rozbudowy oświetlenia ulicznego czy budowy chodników oraz ścieżek rowerowych.

Radni wnioskują też o przywrócenie budżetu obywatelskiego, być może w innej formie niż miało to miejsce wcześniej. Liczą na podjęcie inicjatywy w tej sprawie ze strony burmistrza.

-Wierzymy także, że do Kartuz zawita XXI wiek i będzie można w końcu zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania za pomocą aplikacji mobilnej, takiej jak np. SkyCash – kontynuuje radny. – Postulujemy o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla osób starszych, którzy często utrzymują się ze skromnej emerytury, a chętnie skorzystaliby z autobusu, aby dojechać na cmentarz czy do lekarza.

Radni uważają również, że należy „odważniej zainwestować w nasze jeziora”, stąd propozycja opracowania koncepcji zagospodarowania wszystkich kartuskich jezior oraz wykonanie projektu kąpieliska gminnego na jeziorze Łapalickim w Łapalicach.

-Nie zapominamy także o naszej przeszłości, dlatego wnioskujemy o renowacje pomników pamięci pomordowanych w II Wojnie Światowej – podsumowuje Tyberiusz Kriger.

Jeden Komentarz

  1. „..z monitoringiem na terenie zamku w Łapalicach” jak to Gmina sponsoruje monitoring na prywatnej posesji? za czyje pieniądze ??

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*