Kartuzy. Kaszubi walczą z białaczką – dołącz do walki!

Kartuzy. Kaszubi walczą z białaczką – dołącz do walki!

Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku w pow. kartuskim! Już 30 kwietnia odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Mieszkańcy powiatu będą mieli możliwość dołączyć do bazy dawców niespokrewnionych, a także pomóc Mai bądź Sylwestrowi, którzy usłyszeli niedawno tę samą diagnozę – ostra białaczka szpikowa.

Maja ma 11 lat, na co dzień mieszka wraz z rodzicami, siostrą i ukochanym kotem w Pępowie (gm. Żukowo). Uwielbia rysować i śpiewać, a jej wielkim marzeniem jest wyjazd do Francji i spotkanie z Kylian Mbappe.

Sylwester wraz z żoną mieszka w Sierakowicach. Swój wolny czas spędza na majsterkowaniu, grze na gitarze i czasie z najbliższymi – tematy do rozmów nigdy się im nie kończą.

Reklamy

Co ich łączy?

Sylwester pod koniec lutego, a Maja na początku marca usłyszeli taką samą diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Aby wyzdrowieć i wrócić ze szpitalnych korytarzy do swoich najbliższych potrzebują przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Ich najbliżsi postanowili pomóc im w tej walce o wyzdrowienie organizując akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku na terenie całego powiatu kartuskiego.

„Chcemy pomóc naszym bliskim!”

Gdy tylko usłyszeli o diagnozie, bliscy Sylwestra skontaktowali się z Fundacją DKMS z pytaniem co mogą zrobić. W tym samym czasie zaczęli działać najbliżsi Mai i jej rodziców. Grupy postanowiły wspólnie podjąć rękawicę i zaplanować aktywności rejestracyjne na terenie całego regionu, aby w ten sposób dotrzeć do każdego zakątka powiatu kartuskiego.

Informacja o sytuacji Mai i Sylwestra bardzo wszystkich poruszyła. Ich historie pokazują, że choroba nie wybiera – chorują dzieci i dorośli, kobiety i mężczyźni, biedni i bogaci, mieszkańcy dużych miast, małych miasteczek i wioseczek. U każdego przebiega inaczej, powoduje inne dolegliwości, wymusza wprowadzenie dopasowanego sposobu leczenia. Zawsze stawia życie pacjenta i jego rodziny do góry nogami.

Jak zostać potencjalnym Dawcą szpiku?

Mieszkańców powiatu kartuskiego zapraszamy do punktów rejestracyjnych, które mieszczą się:

20.04. 2023 r.
Podczas szkolnej wywiadówki w Szkole Podstawowej nr 2 w Żukowie.

29.04. 2023 r.
Restauracja RazDwa w Borkowie (godz. 10.00 – 16.00)

30.04.2023 r.
Festyn przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sierakowicach (godz. 10.00 – 17.00)
Parafia pw. Św. Marcina z Tours w Sierakowicach (godz. 08.00 – 19.00)
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach (godz. 08.00 – 19.00)
Rynek w Kartuzach (godz. 08.00 – 18.00)
Parafia Miłosierdzia Bożego w Żukowie (godz. 07.00 – 17.00)
Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Klukowej Hucie (godz. 08.00 – 14.00)

Na miejscu każda osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, będzie mogła dokonać rejestracji. Na początku każdy chętny zostanie poproszony o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących możliwość rejestracji.

Następnie wypełni formularz danych kontaktowych i pobierze wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Mieszkańcy Kaszub już kilkukrotnie pokazali, że los osób potrzebujących przeszczepienia nie jest im obcy rejestrując się jako potencjalni dawcy.

-Mocno wierzymy, że i tym razem zobaczymy ich wsparcie i gotowość do pomocy. Ponieważ każdy nowy dawca w bazie, to szansa na życie dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi – wyjaśnia Natalia Banasik, koordynator z Fundacji DKMS.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba:

-w przedziale wiekowym 18 55 lat,
-w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
-świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:
-pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
-pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602.

To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 874 000 osób (grudzień 2022), spośród których już ponad 11 400 osób (grudzień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*