Gm. Somonino. Przejścia dla pieszych w kilku miejscowościach zostaną doświetlone

Gm. Somonino. Przejścia dla pieszych w kilku miejscowościach zostaną doświetlone

Borcz, Wyczechowo, Hopowo i Egiertowo – to w tych miejscowościach, dzięki środkom z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, doświetlone zostaną przejścia dla pieszych. Informację w mediach społecznościowych podał Paweł Kowalewski, radny pow. kartuskiego. Ponadto dodatkowo planowana jest m. in. przebudowa skrzyżowania w Borczu do Kiełpina. „Przejścia w Borczu czy Hopowie są obecnie prawie nieoświetlone, a są jedynym pieszym połączeniem obu stron miejscowości” – podkreśla P. Kowalewski. Realizacja zadań nastąpi jednak najwcześniej w 2023 roku.

Jak informuje Paweł Kowalewski, radny pow. kartuskiego w swoich mediach społecznościowych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza przeznaczyć spore środki na doświetlenia przejść dla pieszych na terenie woj. pomorskiego.

W ramach tego projektu na terenie gminy Somonino przebudowanych i doświetlonych zostanie siedem przejść dla pieszych: w Borczu przejście przy szkole, w Wyczechowie przejście przy przystanku, w Hopowie przejście przy skrzyżowaniu oraz w Egiertowie – 4 przejścia dla pieszych.

Reklamy

Co istotne, w ramach tych zadań ma zostać przebudowany układ komunikacyjny w Borczu i Hopowie, o który zabiegano od wielu lat. Gmina Somonino m.in. wykonała i przekazała do GDDKiA projekt na chodnik w Hopowie.

W Borczu planuje się dodatkowo przebudowę skrzyżowania do Kiełpina (ul. Lipowa) z budową lewoskrętu oraz powstanie oświetlenia wraz z chodnikiem do przejścia zlokalizowanego przy szkole.

W Hopowie planuje się dodatkowo budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, budowę chodnika (około 100 m do ul. Łąkowej) oraz budowę elementów odwodnienia.

-To długo oczekiwane inwestycje, które znacząco poprawią bezpieczeństwo na przejściach – komentuje Paweł Kowalewski. – Przykładowo przejścia w Borczu czy Hopowie są obecnie prawie nieoświetlone, a są jedynym pieszym połączeniem obu stron miejscowości.

Na zadania trzeba będzie jednak trochę poczekać. GDDKiA w tym roku planuje sporządzenie dokumentacji projektowej, natomiast wykonanie przewidziano na lata 2023-2024.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*