Hopowo, Wyczechowo, Borcz. Krok ku powstaniu ścieżki pieszo-rowerowej przy K20

Hopowo, Wyczechowo, Borcz. Krok ku powstaniu ścieżki pieszo-rowerowej przy K20

GDDKiA, jak informuje Paweł Kowalewski, radny. pow. kartuskiego, wyłoniła wykonawcę dokumentacji projektowej ścieżki pieszo-rowerowej z Hopowa do Borcza (przez Wyczechowo) przy drodze krajowej nr 20. „Pamiętajmy, że to dopiero początek, ale jest to bardzo dobry sygnał, że GDDKiA zwróciła uwagę na ten niebezpieczny i i ważny dla mieszkańców odcinek drogi” – podkreśla pochodzący z gminy Somonino radny.

Jak informuje w mediach społecznościowych Paweł Kowalewski, radny pow. kartuskiego i mieszkaniec gm. Somonino, Generalna Dyrekcja  Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła wykonawcę dokumentacji projektowej ścieżki pieszo-rowerowej z Hopowa do Borcza.

Projekt obejmować ma budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 20 o długości 3,6 km i szerokości 3 m na odcinku od ul. Łąkowej w Hopowie, przez Wyczechowo do ul. Nowowiejskiej w Borczu.

Reklamy

Ścieżka ma być oddalona od drogi i zlokalizowana po prawej stronie, jadąc w kierunku Borcza. Ponadto, w ramach inwestycji ma zostać wykonane odwodnienie na całym odcinku oraz oświetlenie dedykowane dla przejścia dla pieszych w Wyczechowie.

-Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo jak zaznacza GDDKiA na tym odcinku ruch pieszych i rowerzystów pomiędzy miejscowościami odbywa się poboczem drogi i jest bardzo niebezpieczny dla niechronionych użytkowników dróg – informuje P. Kowalewski. – Zgodnie z zaoferowaną w przetargu ceną koszt samego projektu to niespełna 400 tys. zł.

Zgodnie z przedstawionymi wynikami pomiarów z lat 2020-2022 na przedmiotowym odcinku drogi średni dobowy ruch roczny wynosi 12 284 pojazdów na dobę, w tym 838 samochodów ciężarowych. Dodatkowo wskazano – jak informuje P. Kowalewski –  że na tym odcinku w latach 2018-2020 odnotowano 3 wypadki drogowe, 1 osoba zginęła, a 3 zostały ranne.

-Pamiętajmy, że to dopiero początek – wyłonienie projektanta ścieżki, ale jest to bardzo dobry sygnał, że GDDKiA zwróciła uwagę na ten niebezpieczny i i ważny dla mieszkańców odcinek drogi – dodaje radny pow. kartuskiego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*