Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bigosu!

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Bigosu!

20 stycznia to Światowy Dzień Bigosu – naszego dania narodowego. Co właściwie oznacza słowo „bigos”? Czy istnieje bigos idealny?

Autor: Thinkstockphotos.com

Skąd wzięła się tradycja obchodzenia 20 stycznia, jako Światowego Dnia Bigosu? Na to pytanie brak odpowiedzi. jednak z całą pewnością nasze narodowe danie zasługuje na takie święto. Bigos, to tradycyjna dla kuchni polskiej, litewskiej i białoruskiej potrawa z kapusty i mięsa.

Równie trudno ustalić też etymologie nazwy dania. Do dziś nie jest ona jasna. Ciekawostkę stanowi zapewne fakt, iż w dawnych czasach słowa tego używano do określania sposobu krojenia, siekania. W późniejszym czasie „bigosem” określano galaretę z siekanego mięsa. Wiek XVIII przyniósł nam już współczesne znaczenie, czyli potrawą z gotowanej kapusty.

Reklamy

Światowy Dzień Bigosu

Bigos, obok pierogów i żurku, jest jednym z cudownych dań, które pomimo wielokrotnego odgrzewania, nie tracą walorów smakowych. Ciekawostką jest, że w najsłynniejszym dziele Adama Mickiewicza – „Panu Tadeuszu” – natrafić możemy na wers sławiący niezrównany smak tego dania: „….w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną.

O tym jak ważny był bigos na przestrzeni wieków w polskiej kulturze może świadczyć fakt, że w geście każdego szanującego się szlachcica, który wybierał się na polowanie, kulig czy odwiedziny do sąsiada, było zabranie ze sobą kociołka z bigosem.

Jednak czy istnieje przepis na na bigos idealny?

Taki przepis nie istnieje wszystko zależy od składników ich jakości i ilości a ponadto każdy ma swój tajemniczy składnik który dodaje oraz sposób przygotowania – wyjaśniają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławkach. – Jedno jest pewne, że w bigosie musi się znaleźć kilka podstawowych składników, a reszta to już inwencja twórcza gotującego.

Bigos przygotowuje się w różnych wersjach, z różnymi składnikami i dodatkami – jest bigos hultajski, węgierski litewski czy myśliwski. Coraz częściej spotkać można się także z bigosem wegetariańskim, gdzie mięso zastępowane jest na przykład kostką sojową. Dawniej dużą popularnością cieszył się bigos, w którego skład nie wchodziła kapusta.

Dziś tradycyjne polskie imprezy czy święta bez bigosu, wydają się niewyobrażalne.

-Aby ugotować bigos niezbędna jest dobra kapusta kiszona, grzyby suszone, golonka lub stopki dla kleistości. Do tego przynajmniej 3 rodzaje wędlin o rożnym smaku, cebula, przecier lub sok pomidorowy, śliwki suszone i przyprawy – zdradzają panie z KGW Sławki. – Niektórzy gotują inni smażą, co też jest przyczyną innego smaku. Tak samo można dodać świeżą kapustę, bądź też nie. Jedno jest pewne – nie ma dwóch takich samych bigosów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*