Dzięki remontowi budynek Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo im. Henryka Hewelta otrzyma nowy wygląd fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Trwa remont biblioteki w Przodkowie. Ponowne otwarcie na początku września

Trwa wyczekiwany remont Gminnej Biblioteki Publicznej im. Henryka Hewelta w Przodkowie. Ponowne otwarcie planowane jest na początek września. Całkowity koszt przebudowy wyniesie prawie 500 tys. zł.

Dzięki remontowi budynek Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo im. Henryka Hewelta otrzyma nowy wygląd fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Już 14 maja rozpoczęły się pierwsze prace związane z remontem oraz termomodernizacją Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo im. Henryka Hewelta. Przetarg na prace, ogłoszony przez Urząd Gminy, wygrała kartuska firma 4ml Budowa sp. z o.o. Koszt remontu wynosić będzie ponad 490 tys. zł.  

– Ogłoszony przetarg obejmuje zarówno termomodernizację, jak i remont oraz powiększenie przestrzeni jaką zajmowała biblioteka – wyjaśnia dyrektor Danuta Rzepka. – Dotychczasowe ogrzewanie elektryczne zostanie zastąpione instalacją gazową. Otrzymaliśmy również mieszkanie po lokatorze, dzięki czemu mamy dodatkowe pomieszczenie na czytelnię, a na dole na magazyn. 

Reklamy

Jak podkreśla, jednym z największych plusów remontów jest zainstalowanie ogrzewania gazowego. Dodatkowo biblioteka zostanie unowocześniona, dzięki czemu korzystanie z zasobów książkowych będzie znacznie wygodniejsze. We wrześniu, kiedy planowane jest ponowne otwarcie, dla wszystkich mieszkańców czekać będzie również niespodzianka.

Książek nikomu nie zabraknie

Generalny remont Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo wiąże się z kilkumiesięczną przerwą w jej działaniu. Same prace budowlane potrwać mają do końca lipca. Jednak możliwość korzystania z niej będzie niedostępna do ostatnich dni sierpnia. Spowodowane jest to potrzebą zadomowienia się na nowo z księgozbiorem w wyremontowanych pomieszczeniach. Jak wyjaśnia Dyrektor Biblioteki w pakowaniu i zabezpieczeniu książek pomogli sami czytelnicy, uprzedzeni przez pracowników o kilkumiesięcznym remoncie.

– Czytelnicy bardzo dobrze zaopatrzyli się w książki na czas remontu. Dochodziło do sytuacji, kiedy niektórzy z nich wychodzili z biblioteki ze skrzynkami pełnymi woluminów – mówi Danuta Rzepka. – O czasowym zamknięciu uprzedzaliśmy już na początku roku. Masowe wypożyczanie książek przez czytelników ułatwiło nam pakowanie księgozbiorów. W ten sposób nawet ponowne wprowadzenie się do biblioteki będzie dla nas prostsze. 

Pracownicy biblioteki zadbali również o sytuację, kiedy poszczególnym czytelnikom zabraknie jednak książek. Na tę okazję stworzono specjalną listę, do której dostęp można uzyskać poprzez konktakt z biblioteką.

– Stworzyliśmy możliwość wymiany pomiędzy osobami książek pochodzących z naszej biblioteki. Mając wiedzę, kto ma dużo książek, możemy wskazać czytelnikom z kim, po sąsiedzku, mogą wymienić się lekturami – dodaje dyrektor. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*