Kredyt gotówkowy – na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu tego zobowiązania finansowego?

Kredyt gotówkowy – na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu tego zobowiązania finansowego?

Kredyt gotówkowy – na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu tego zobowiązania finansowego? Potrzebujesz pilnie gotówki na wykończenie mieszkania, organizację […]

Kredyt gotówkowy – na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu tego zobowiązania finansowego?

Potrzebujesz pilnie gotówki na wykończenie mieszkania, organizację przyjęcia weselnego czy zakup auta po okazyjnej cenie? W życiu bywają sytuacje, w których musisz sięgnąć po zewnętrzne finansowanie. W każdej z powyższych sytuacji pomocny może okazać się kredyt gotówkowy. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zaciągania tego zobowiązania finansowego, aby wyjść na nim najkorzystniej, jak się da.

Czynnik numer 1: wysokość oprocentowania

Wielu klientów zastanawia się, czy wybrać oprocentowanie stałe, czy też zmienne. Oprocentowanie stałe to takie, w którym jego wysokość nie zmienia się wraz z czasem. Ma stałą wysokość przez cały okres kredytowania. Oprocentowanie zmienne z kolei może ulec zmianie wraz z pojawieniem się zawirowań na rynku. Więcej informacji na temat tego, ile się czeka na kredyt gotówkowy oraz jakie koszty on generuje znajdziesz na stronie Totalmoney pod tym linkiem: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.

 

Czynnik numer 2: okres kredytowania

W przypadku kredytów gotówkowych maksymalny okres kredytowania nie przekracza 10 lat. Generalnie im dłużej będzie trwał okres kredytu, tym więcej odsetek będziesz musiał oddać bankowi. Przy podejmowaniu decyzji o czasie trwania kredytu, weź pod uwagę swoje realne zdolności finansowe. Im krótszy okres kredytowania, tym mniejszy jest jego koszt całkowity. Jest to jednak okupione wyższą comiesięczną ratą.

 

Czynnik numer 3: ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Nie jest ono wprawdzie obowiązkowe dla klienta, jednak warto je rozważyć choćby dlatego, że część banków oferuje osobom się na nie decydującym zdecydowanie lepszą ofertę. Choć wykupienie ubezpieczenia podwyższa wysokość zobowiązania, daje poczucie spokoju, że w razie nieprzewidzianych sytuacji (śmierci, utraty pracy czy choroby) firma ubezpieczeniowa spłaci dług za Ciebie.

 

Czynnik numer 4: kwota pożyczki

W przypadku kredytu gotówkowego banki udzielają zazwyczaj pożyczki w wysokości od 1 do nawet 100 tysięcy złotych. Generalnie im wyższe zarobki i lepsza zdolność kredytowa, tym wzrost szans na możliwość uzyskania większego kredytu gotówkowego.

 

Czynnik numer 5: prowizja banku

Bank pobiera prowizję za udzielenie kredytu gotówkowego. Stanowi zawsze procent od kwoty pożyczanej sumy. Obejmuje koszty przygotowania dokumentów, ale też opłatę za przyznanie kredytu czy rozpatrzenie samego wniosku kredytowego.

 

Czynnik numer 6: koszty dodatkowe

Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego należy pamiętać również o ryzyku pojawienia się kosztów dodatkowych. Mogą nimi być opłaty wynikające z konieczności przygotowania przez bank aneksów, udzielenia wakacji kredytowych, czynności windykacyjne czy przedterminową spłatę zobowiązania.

 

Kiedy zdecydowanie nie warto brać kredytu gotówkowego?

Szereg dóbr i udogodnień dostępnych na wyciągnięcie ręki kusi, aby móc korzystać z nich już teraz. Pytanie tylko, czy są warte wielu miesięcy wyrzeczeń i płacenia bankowi za możliwość pożyczenia środków. Na to pytanie odpowiedź musisz znaleźć sam. Podpowiadamy jednak, że istnieje kilka sytuacji, które powinny ostudzić Twój zapał i pozwolić spojrzeć na sprawę z większego dystansu. Pierwsza z nich to taka, w której nie masz żadnych oszczędności. Świadczy to o tym, że nie masz żadnych nadwyżek, które mógłbyś przekazywać co miesiąc do banku. Zobowiązanie finansowe może przerosnąć Twoje możliwości. Również w sytuacji, gdy masz już inny kredyt gotówkowy powinieneś mocno rozważyć zaciągnięcie kolejnego. Fakt, że możesz kupić coś już teraz, nie mając na to własnych oszczędności, będzie Cię sporo kosztować.  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*