Transport materiałów budowlanych – zasady

Transport materiałów budowlanych – zasady

Transport materiałów budowlanych – zasady  Rodzaje transportu Wybierając rodzaj transportu materiałów budowlanych znaczącą rolę odgrywa rodzaj materiału, który należy dostarczyć […]

Transport materiałów budowlanych – zasady 

Rodzaje transportu

Wybierając rodzaj transportu materiałów budowlanych znaczącą rolę odgrywa rodzaj materiału, który należy dostarczyć oraz miejsce budowy. Firmie najbardziej zależy na dostarczeniu materiałów jak najdalej na obszar budowy i ograniczeniu lub całkowitym wykluczeniu transportu wewnętrznego. Pod uwagę należy wziąć też masę i objętość materiałów, to czy są luzem, czy zapakowane, odległość, warunki drogowe oraz atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na czas dostarczenia towarów. W przypadku transportu materiałów budowlanych wyróżniamy dwa rodzaje:   

• transport zewnętrzny to nic innego jak dostarczenie materiałów budowlanych oraz transport maszyn wykorzystywanych na terenie budowy do składu lub magazynu znajdujące się na terenie budowy

• transport wewnętrzny to nic innego jak przewóz materiałów budowlanych oraz konstrukcji ze składu lub magazynu znajdującego się na budowie w konkretne miejsce, gdzie wykonywane są prace budowlane

Środki transportu materiałów budowlanych

Do środków transportu materiałów budowlanych należą:

• Transport ciągnikowy, który polega na zastosowaniu ciągników z przyczepami lub naczepami. Korzysta się z nich najczęściej przy przewozie materiałów masowych.

• Transport samochodowy, który polega na użyciu pojazdów z dmc powyżej 7 ton z przyczepą lub naczepą oraz wywrotek samochodowych. Najkorzystniej stosować go gdy odległość nie przekracza 80 kilometrów. Łatwo współpracują z maszynami na budowie takimi jak żurawie, suwnice i wyciągniki. Wywrotek z kolei używa się do transportu materiałów sypkich.

• Transport terenowy, który polega na użyciu wozów i ciągników terenowych poruszających się na kołach pneumatycznych.

 

                                                      Prawidłowo zabezpieczony materiał to bezpieczeństwo dla ruchu drogowego.

 

 

Bezpieczeństwo podczas transportu

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj transportu się zdecydujemy należy pamiętać, aby bardzo dokładnie go zabezpieczyć. Powinniśmy wykorzystać wszystkie dostępne mocowania, jakie posiadamy tak, aby mieć pewność, że materiały bezpiecznie dotrą na wyznaczone miejsce. W przypadku paczkowanych materiałów należy zadbać, aby były dopasowane do przestrzeni ładunkowej. Dobrym przykładem jest firma Transpol, która zatrudnia specjalistów, którzy profesjonalnie zabezpieczą ładunek nie stwarzając zagrożenia dla siebie oraz uczestników ruchu drogowego. Każdy może śmiało brać z nich przykład, ponieważ wykonują swoją pracę solidnie i rzetelnie. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to trzeba pamiętać o przepisach i normach regulujących przewóz materiałów budowlanych. Jest to szczególnie ważne podczas każdego transportu, ponieważ w każdym momencie flota transportowa może zostać skontrolowana

                                                         Pamiętaj, aby dopasować rodzaj transportu do przewożonego materiału.

Wymogi obowiązujące podczas transportu

Wymogi dotyczą między innymi konstrukcyjnego przygotowania pojazdu oraz bezpieczeństwa. System mocowania jest podstawą zabudowy konstrukcji i musi posiadać odpowiedni rodzaj oraz ilość punktów mocujących dostosowanych do typu przewożonego materiału. Dany ładunek należy zabezpieczyć przed przesunięciem, upadkiem lub uszkodzeniem. Dbanie o stan techniczny mocowań należy do obowiązków kierowcy i w razie jakichkolwiek uszkodzeń nie powinny być stosowane, ponieważ podczas jazdy narażone są na oddziaływanie sił np. hamowania, przyspieszania, skręcania i zmiany biegów. Dodatkowo każdy kierowca powinien zostać przeszkolony w zakresie transportu materiałów budowlanych.

Organizacja transportu

Na sprawną organizację transportu składa się wiele czynników. Doświadczone firmy doskonale wiedza jak sobie z tym poradzić i w jaki sposób prawidłowo obliczyć czas podróży przy aktualnie panujących warunkach. Każdy etap począwszy od przygotowania materiałów do transportu, przez ich zabezpieczenie po dostarczenie na teren budowy musi być logistycznie przemyślany i sprawny. W ten sposób budujemy pewną renomę oraz zaufanie klienta co zaowocuje w przyszłości kolejnymi zleceniami z jego strony.

 

                                    Do przewożenia materiałów budowlanych często wykorzystywane są pojazdy z HDS.

Tak więc decydując się na firmę transportową weźmy pod uwagę te, które posiadają doświadczenie. Na stronie https://transport-gdansk.pl/galeria/ możecie zobaczyć realizacje firmy Transpol, która zajmuje się transportem materiałów budowlanych i nie tylko co jest dodatkowym atutem, ponieważ od razu widzimy jakość podczas wykonywania danej usługi. Posiadanie własnej specjalistycznej floty oraz kompetentnych pracowników również powinno przekonać Państwa do skorzystania z usług właśnie tego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich norm oraz przepisów dotyczących transportu materiałów budowlanych.

Przedsiębiorstwo Usługo-Handlowe 

„TRANSPOL” Jolanta Waszkiewicz

Ul. Litewska 4 C

80-719 Gdańsk

woj. pomorskie

TEL. 600 931 087

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*