Kredyt hipoteczny – co powinniśmy wiedzieć?

Kredyt hipoteczny – co powinniśmy wiedzieć?

Zakup mieszkania lub domu to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Często zmienia on również nasze podejście do życia […]

Zakup mieszkania lub domu to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. Często zmienia on również nasze podejście do życia oraz priorytety, szczególnie jeżeli posiłkujemy się kredytem hipotecznym. Czym dokładnie jest ten instrument finansowy i jak go „okiełznać”? Z jakich narzędzi możemy korzystać aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny dla naszych potrzeb? Jak zaplanować jego zaciągnięcie i jak radzić sobie z jego późniejszą spłatą?

1. Czym jest kredyt hipoteczny
2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego
3. Jak radzić sobie ze spłatą kredytu hipotecznego

 
Czym jest kredyt hipoteczny
Dla większości z nas zakup własnego mieszkania wyłącznie za swoje własne oszczędności jest raczej trudny do zrealizowania. Z tego względu możemy skorzystać z pomocy banku i zdecydować się na kredyt. Jeżeli nie wiemy, na co zwracać uwagę i jaki wybrać przydatnym narzędziem może być na przykład ranking kredytów hipotecznych, który pomoże nam dokonać wstępnej selekcji ofert potencjalnie spełniających nasze wymagania.
Kredyt hipoteczny różni się znacząco od typowego kredytu konsumenckiego. Zakłada dużo mniejsze oprocentowanie przy bardzo długim okresie kredytowania, ale w zamian wymaga poręczenia spłaty w formie nieruchomości którą nabywamy. Jeżeli więc będziemy nierzetelni, bank szybko może przejąć nasze wymarzone mieszkanie. Drugą różnicą jest również konieczność posiadania wkładu własnego, zwykle w formie 20% kwoty kredytu. Obecnie jednak, z racji na trudną sytuację wywołaną pandemią, niektóre banki mocno podnoszą wymagany próg – nawet powyżej 30%. Jeżeli nie jesteśmy w stanie uzyskać takiej kwoty możemy negocjować wysokość wkładu własnego – jego obniżenie zazwyczaj oznacza konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.
 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego
Jeżeli chcemy wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, przede wszystkim powinniśmy dobrze obmierzyć nasze możliwości na zamiary. Warto pamiętać, że jest to bardzo długoterminowa umowa, w związku z czym lepszym wyjściem może być odpuszczenie pewnych punktów z naszej listy opisującej wymarzone M, niż później mieć problem ze spłatą. Jeżeli nie umiemy oszacować ile wyniosłaby nas miesięczna rata dla konkretnych warunków, warto wykorzystać kalkulator kredytowy porównanie, który wskaże realny miesięczny koszt jaki obciąży nasz budżet w związku z zaciągniętym zobowiązaniem.
Kredyty hipoteczne mogą być oparte o różne stopy – zmienne lub stałe. W przypadku zmiennej stopy nasza rata będzie się wahać w zależności od aktualnych wskazań dla tej wartości, natomiast stopa stała gwarantuje zawsze jednakowe raty.
 
Jak radzić sobie ze spłatą kredytu hipotecznego
Wzięcie na siebie kredytu hipotecznego to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Od tego czasu musimy zrobić wszystko aby utrzymać dobrze płatną pracę i wywiązywać się z umowy zawartej z bankiem. Dobrym pomysłem jest nadpłacanie kredytu, jeżeli tylko mamy taką możliwość – dzięki temu nie tylko szybciej się go pozbędziemy, ale również możemy zaoszczędzić trochę na odsetkach. Zanim jednak zaczniemy to robić należy upewnić się, że umowa którą podpisywaliśmy z bankiem dopuszcza takie rozwiązanie.
Innym sposobem na poradzenie sobie z kredytem na mieszkanie czy dom jest zaciąganie go w możliwie jak najmniejszej kwocie. Jeżeli jesteśmy w stanie uzbierać więcej niż minimalny wymagany wkład własny, to jak najbardziej warto to zrobić. Dzięki takiemu działaniu zmniejszymy wysokość kredytu, raty oraz odsetek które oddamy bankowi w zamian za użyczenie środków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*