Kartuzy. Powstało Centrum Wsparcia Uchodźców. „Pomogliśmy już 271 uchodźcom…”

Kartuzy. Powstało Centrum Wsparcia Uchodźców. „Pomogliśmy już 271 uchodźcom…”

Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby założyło w Kartuzach przy ul. Dworcowej Centrum Wsparcia Uchodźców. Misją centrum jest wsparcie uchodźców na miejscu poprzez zbiórki i przekazywanie darów, wsparcie w potrzebach bytowych i innych, przeprowadzanie transportów darów do Ukrainy, a także wsparcie uchodźców w obszarze transportu i zakwaterowania.

Członkowie i wolontariusze organizacji zachęcają mieszkańców do przynoszenia darów, których lista znajduje się na Facebooku Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. Lista potrzebnych darów jest aktualizowana na bieżąco. Zapraszamy również rodziny uchodźców potrzebujące wsparcia, przeszkoleni rosyjsko- i ukraińsko-języczni wolontariusze pomagają kompletować paczki.

Prowadzona jest również zbiórka pieniężna na rzecz organizacji transportów do Ukrainy darów, takich jak środki medyczne i ochronne, a także na bieżące wsparcie uchodźców.

Reklamy

-Zachęcamy również do zgłaszania się jako wolontariusz poprzez formularz lub przychodząc w godzinach pracy CWU. Liczymy także na zgłoszenia prywatnych noclegów, gdzie bylibyśmy w stanie awaryjnie przekierowywać potrzebujących – mówi Krzysztof Rek. -Na miejscu udzielamy pomocy m. in. z zakresu sytuacji prawnej, pomocy medycznej, edukacji, pracy i innych zagadnień. Można się również umówić na darmową konsultację prawną lub psychologiczną w języku ukraińskim i rosyjskim. Pomagamy też umówić się do specjalistów, świadczących darmowe usługi dla uchodźców, takich jak notariusz czy adwokat.

Od początku istnienia punktu działa również sztab tłumaczy – wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom w ich języku, ograniczając w ten sposób stres wynikający z trudnej sytuacji. Pomoc psychologiczna w języku ukraińskim i rosyjskim świadczona jest we wtorki w godzinach od 9 do 11. Na konsultację należy umówić się w CWU osobiście lub telefonicznie.

Porady w obszarze legalizacji zatrudnienia dla pracodawców i cudzoziemców (np. poprzez kartę pobytu) świadczone będą we wtorki w godzinach od 12 do 14 oraz po indywidualnym umówieniu się. Umawiać się można u radnej Klaudii Kałużnej – 530 020 083.

Od 28 lutego Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby w ramach punktu zbiórki pomogło już 271 uchodźcom przekazując im 460 kg darów oraz wysłało 3 transporty na granicę. Zorganizowało też nocleg i transport dla kilkudziesięciu rodzin.

Działania te są możliwe dzięki wsparciu ponad 50 wolontariuszy, którzy pomagają sortując dary, organizując transporty, przyjmując pod swój dach całe rodziny. Bardzo pomaga młodzież z praktycznie wszystkich kartuskich szkół, a dzięki wolontariuszom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie i Sabinie Niklas, możliwe jest dynamiczne działanie punktu.

Nie udałoby się również bez mocnego wsparcia gminy Kartuzy, szczególnie burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, radnych Danuty Rek, Wioletty Stoltmann i Klaudii Kałużnej, Kartuskiego Centrum Kultury, firmy Wodkan-Grzenkowicz, MIR Centrum Komputerowe, Phoenix Tomasz Augustyn, firmy BAT, zespołu Państwowej Szkoły Muzycznej wielu firm i osób indywidualnych, które pomagają nam nieustannie, a które nie sposób wymienić.

Centrum działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17 oraz w soboty w godzinach od 10 do 14. Zapraszamy do wizyty, kontaktu telefonicznego pod numerem 695 127 816 lub mailowo pod adresem kontakt@otwartekaszuby.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*