Dbaj o siebie! Bezpłatne badania profilaktyczne na wykrycie zakażenia wirusem HCV

Dbaj o siebie! Bezpłatne badania profilaktyczne na wykrycie zakażenia wirusem HCV

2 stycznia zostały wznowione bezpłatne badania diagnostyczne w kierunku wykrycia zakażenia wirusem HCV powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).

Badanie można wykonać w punktach pobrań Diagnostyki Spółka z o.o.:

– w Kartuzach przy ul. Kościuszki 12, tel. 58 681 02 97 – od poniedziałku do soboty w godz. 7:00 – 11:00,

Reklamy

– w Żukowie przy ul. Sienkiewicza 14, tel. 661-910-578 – od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 11:30.

Badania są skierowane do osób w wieku 18-65 lat zameldowanych na terenie powiatu kartuskiego. Osoby, u których zostanie wykryty pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi będą kierowane do lekarza POZ po skierowanie do poradni chorób zakaźnych w celu dalszej diagnostyki. HCV to wirus wywołujący zapalenie wątroby, które prowadzi do uszkodzenia wątroby, jej zapalenia oraz u niektórych chorych do marskości i raka wątroby. Pierwszą fazą choroby po zakażeniu jest ostre WZW C.

Badania potrwają do dnia 13 grudnia 2019 r.

W ramach realizowanego przez Samorząd Powiatu Kartuskiego „Programu profilaktyki zakażeń HCV dla mieszkańców powiatu kartuskiego na lata 2017-2019” są także prowadzone działania związane ze zbadaniem stanu wiedzy mieszkańców powiatu kartuskiego na temat zakażenia wirusem HCV. W związku z tym zwracamy się z prośbą o wypełnienie krótkiej anonimowej ankiety on-line, która jest zamieszczona w linku graficznym pn. „Ankieta na temat zakażeń HCV”.

W 2018 r. z badań skorzystały 1 173 osoby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*