Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla mieszkańców powiatu kartuskiego powyżej 65 roku życia

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla mieszkańców powiatu kartuskiego powyżej 65 roku życia

Powiat Kartuski zaprasza osoby, które ukończyły 65 lat, są zameldowane na terenie powiatu kartuskiego i nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom oraz są leczone z powodu chorób układu oddechowego z grupy J40-J47 (m.in. przewlekły nieżyt oskrzeli, dychawica oskrzelowa) do korzystania z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.

Szczepienia są wykonywane w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Nr 1 Krystyna Mach przy ul. Jeziornej 11 w Kartuzach, nr tel. 58 685-34-26/27. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 800-1800. Zarejestrować można się telefonicznie lub osobiście. Ze szczepień w 2018 r. może skorzystać 106 osób.   

Zakażenie pneumokokowe wywoływane jest przez bakterie – pneumokoki, czyli dwoinkę zapalenia płuc (łac. Streptococus pneumoniae). Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego (zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli). Są też przyczyną poza szpitalnego zapalenia płuc.

Reklamy

Najcięższą postacią zakażenia pneumokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zachorowalności i umieralności w skali świata powodując około 3,5 mln zgonów rocznie, z czego 1 mln z powodu zapalenia płuc. W populacji dorosłych szczególnie narażona na zakażenie pneumokokami jest grupa osób po 65 roku życia, u których stwierdza się deficyty odporności oraz cierpiących na choroby przewlekłe (tj. cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, w tym astmę lub zaburzenia immunologiczne).    

Zakażenia wywołane przez pneumokoki mogą mieć szczególnie ciężki przebieg u osób powyżej 65 roku życia. Liczne dowody naukowe wskazują, ze zgonom wywołanym przez pneumokoki można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia.  

Szczepienia są wykonywane w ramach „Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – szczepienia przeciw pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka”, który jest finansowany z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego i Powiatu Kartuskiego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*