Historycznie, teatralnie, plastycznie, a nawet literacko… Trwa intensywny cykl spotkań Akademii Mirabelek [ZDJĘCIA]

Historycznie, teatralnie, plastycznie, a nawet literacko… Trwa intensywny cykl spotkań Akademii Mirabelek [ZDJĘCIA]

Od czerwca 2019 roku trwa cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino. Podczas sześciomiesięcznego cyklu uwaga dzieci zostanie skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej „Małej Ojczyzny”. Spotkania w ramach Akademii będą odbywa się raz w miesiącu, w sobotę, w okresie wakacyjnym częściej – również w tygodniu.

[Not a valid template]

Czerwcowe spotkanie miało charakter zapoznawczy. Dzieci na początku robiły plakat – drzewa Mirabelki ze swoimi imionami oraz skojarzeniami ze słowem historia. Następnie zostały wprowadzone w motyw przewodni projektu, który został zainspirowany książką Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, czyli niezwykłą historią zmieniającego się świata opowiadaną z punktu widzenia drzewa, które rosło kiedyś w Warszawie. Stąd też nazwa projektu. Uczestnicy projektu będą rozwija wybrane tematy poruszone w książce. Integracje zakończono warsztatami filcowania na mokro i każdy uczestnik mógł zabrać swoje dzieło sztuki do domu.

Następne spotkanie „Mirabelka w teatrze” odbyło się w połowie lipca. Były to warsztaty twórczego myślenia z wykorzystaniem metody teatru kamishibai, czyli twórcze opracowanie wartości miłości i patriotyzmu. Dzieci tworzyły też własne opowieści w teatrze obrazkowym.

W sobotę, 20 lipca 2019 roku miały miejsce kolejne pracowite warsztaty Akademii pn. „Nie taka historia straszna”. Najpierw dzieci w formie krótkiego filmu miały wprowadzenie w tematykę symbolów narodowych. Potem robiliśmy kotyliony i orzełki. W fazie drugiej wielkie papierowe przedsięwzięcie, czyli lapbooki z książek o tematyce historycznej. Dla tych, którzy skończyli szybciej, była też chwila wytchnienia na kolejny odcinek serialu „Wielka wojna w małych rękach”.

O kolejnych wydarzeniach w ramach Akademii będziemy informować na bieżąco. Cykl Akademii skończy się w listopadzie. Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Odbywa się pod patronatem medialnym zKaszub.info.

Akademia Mirabelek jest to cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino. Podczas sześciomiesięcznego cyklu uwaga dzieci zostanie skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej „Małej Ojczyzny”. Spotkania w ramach Akademii będą odbywa się raz w miesiącu, prawdopodobnie w sobotę, w okresie wakacyjnym częściej – również w tygodniu. Łącznie odbędzie się 11 spotkań. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Do projektu kwalifikować będziemy grupę do 20 osób, w przypadku dużego zainteresowania jakimś spotkaniem dopuszcza się utworzenie grupy do 25 osób za zgodą prowadzącego zajęcia. Celem głównym projektu jest kształtowanie świadomego własnej tożsamości dziecka poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy o historii Polski XX wieku, oraz odkrywanie historii swojej „małej ojczyzny”. Celem pośrednim projektu jest także promocja czytelnictwa wśród dzieci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*