Żukowo. Rekordowa liczba mieszkańców na terenie gminy. „To duże wyzwanie i odpowiedzialność dla samorządu…”

Żukowo. Rekordowa liczba mieszkańców na terenie gminy. „To duże wyzwanie i odpowiedzialność dla samorządu…”

Kolejny rok – kolejny rekord liczby mieszkańców gminy Żukowo, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy. Na koniec grudnia 2021 roku liczba ta wyniosła 41 743. To o 1327 więcej niż na koniec 2020 roku. „Liczymy, że wsparcie rządowe będzie kierowane przede wszystkim do takich gmin jak nasza, do miejsc gdzie ludzie chcą mieszkać” – mówi burmistrz Wojciech Kankowski.

Zaledwie w 2015 roku, liczba mieszkańców wynosiła 32 332, czyli o niemal 10 tys. osób mniej niż obecnie. 

-Tak duży przyrost mieszkańców to duże wyzwanie i odpowiedzialność dla samorządu mówi burmistrz Wojciech Kankowski. – Wpływy z podatków nowych mieszkańców to zdecydowanie za mało, by zaspokoić choćby najważniejsze potrzeby, takie jak infrastruktura wod-kan, modernizacja dróg czy zapewnienie miejsc w szkołach. Jestem jednak przekonany, że wraz z Radą Miejską i temu wyzwaniu sprostamy. Liczymy również, że wsparcie rządowe w postaci np. dofinansowań inwestycji będzie kierowane przede wszystkim do takich gmin jak nasza, do miejsc gdzie ludzie chcą mieszkać.

Reklamy

O jak dużej skali potrzeb mówimy? We wrześniu ubiegłego roku, rok szkolny rozpoczęło ok. 450 dzieci więcej niż rok wcześniej. Teoretycznie, by „nadążyć” należałoby budować co roku od zera średniej wielkości szkołę. Więcej mieszkańców to także więcej samochodów i bardziej obciążone drogi. To z kolei przekłada się na zwiększone potrzeby w zakresie modernizacji dróg. Do tego należy dodać inwestycje w sieci wodno-kanalizacyjne czy w gminne jednostki OSP.

Na koniec dobra wiadomość z kartuskiego szpitala. Pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat w 2022 roku w pow. kartuskim, była mieszkanka Żukowa. Dziecko urodziło się 1 stycznia około g. 15. Młodej mieszkance gminy Żukowo oraz całej rodzinie życzymy dużo zdrowia i uśmiechu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*