Najcięższy instrument świata czeka

Najcięższy instrument świata czeka. Chcecie na nim zagrać?

Uwaga! Można zagrać na najcięższym instrumencie świata! Macie ochotę? Jeśli tak, to zgłoście chęć udziału w warsztatach zatytułowanych „Fonntannie bije ten dzwon”. Spotkanie z zespołem 50 dzwonów wieżowych odbędzie się w sobotę 6 lutego.

Fot.: zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

W pierwszej edycji warsztatów, poprowadzonej przez Monikę Kaźmierczak, wzięli w nich udział nie tylko doświadczeni kompozytorzy, ale także gdańszczanie, których zwyczajnie zaciekawił carillon.

Reklamy

– To bardzo nietypowy instrument. Słysząc dźwięk z wieży, nie zdajemy sobie sprawy, z jak ogromnej machiny się wydobywa – mówi mieszkanka Gdańska, która wzięła udział w pierwszych warsztatach. – Dzwony kościoła św. Katarzyny naprawdę robią wrażenie – zapewnia gdańszczanka.

Zobacz też: Urodziny Jana Heweliusza: widowisko plenerowe [ZDJĘCIA]

Warto odnotować, iż na początku stycznia ogłoszony został konkurs pn. „Fontannie bije ten dzwon”. Zadaniem jego uczestników jest skomponowanie utworu na carillon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.

– Przy przygotowywaniu utworu muzycznego niezwykle istotna jest znajomość instrumentu, na który się pisze. Komponowanie na carillon nie jest łatwym zadaniem. Zachęcam wszystkich, by poznali bliżej ten instrument – zobaczyli, usłyszeli i zagrali na nim – mówi Danuta Popinigis, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, badaczka historycznych carillonów, laureatka Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2015.

Druga edycja warsztatów odbędzie się w sobotę, 6 lutego w kościele św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Wielkie Młyny 10, wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych). Spotkanie z carillononem jest bezpłatne, wystarczy zgłosić się wysyłając wiadomość na adres konkurs@giwk.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do czwartku 4 lutego.

Prace konkursowe należy składać do 21 marca 2016 r.

Organizatorami konkursu są Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

Skomentuj: Uwaga! Można zagrać na najcięższym instrumencie świata! Macie ochotę?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*