Truskawkobranie już w tę sobotę! Wystąpią Grzegorz Hyży oraz Roksana Węgiel

Truskawkobranie już w tę sobotę! Wystąpią Grzegorz Hyży oraz Roksana Węgiel

W sobotę 6 lipca na Złotej Górze już po raz 44. odbędzie się Truskawkobranie, impreza o niezwykle długiej tradycji w naszym powiecie. Oprócz licznych atrakcji, na scenie wystąpią lokalni artyści oraz gwiazdy wieczoru – Roksana Węgiel oraz Grzegorz Hyży.

6 lipca na Złotej Górze w Brodnicy Górnej już po raz 44. odbędzie się Truskawkobranie. Wydarzenie o zasięgu ponadlokalnym ma na celu promocję kaszubskiej truskawki, a przy tym promocję regionu oraz tradycji z nią związanej. Imprezie towarzyszyć będzie program dla dzieci, który rozpocznie się o godzinie 15:00. Następnie wystąpi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby”. Pojawi się także blok artystyczny Kartuskiego Centrum Kultury, a po nim koncert Trójmiejskiej Grupy Wokalnej. Wieczorem sceną zawładną tegoroczne gwiazdy Truskawkobrania: Grzegorz Hyży oraz Roksana Węgiel. Oprócz występów artystycznych organizatorzy zapewnią uczestnikom bogaty program kulturalny oraz szeroką ofertę gastronomiczną i handlową. Pojawią się liczne stoiska oraz zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym oraz wiele innych atrakcji. Organizowany jest także konkurs „Jestkù z kaszёbską malёną” oraz konkurs na najładniejsze stoisko truskawkowe.

Wieloletnia, truskawkowa tradycja 

Impreza odbywa się już od 1975 roku na Złotej Górze, nieopodal Brodnicy Górnej. Z okazji truskawkowych żniw, Kartuskie Centrum Kultury organizowało wielki festyn ludowy. Z każdym rokiem święto Truskawkobrania rozrastało się i przyciągało coraz większe grono zarówno „miejscowych” jak i turystów. Wydarzenie stało się największą imprezą plenerową w tym regionie! W 2005 roku w ciągu jednego dnia sprzedano tam prawie 2 tony truskawek, co świadczy o popularności tego miejsca. 

Reklamy

– Historia tej imprezy zaczęła się już w 1975 roku. Wtedy było ono po raz pierwszy. Z tego co mi wiadomo raz odbyło się w Kartuzach, ale wszystkie pozostałe razy to była Złota Góra koło Kartuz. Pamiętam czasy kiedy jeszcze budowało się tam namioty i stawiało się scenę. Teraz już takiej potrzeby nie ma, bo mamy już piękną scenę z całym zapleczem. Ale myślę, że ten sukces tkwi w tym, że wszyscy wiedzą co to jest Truskawkobranie. Kiedyś Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby zlecało takie badania, w których też wynikało, że to najpopularniejsza impreza w naszym powiecie. Broni się tradycją, tak, na pewno – opowiadała Dyrektorka Kartuskiego Centrum Kultury Aleksandra Maciborska-Pytka. 

CZYTAJ TEŻ: Na jakie wydarzenie czekamy najbardziej w tym sezonie? Goldhill Festival! Podium dla imprez z gminy Kartuzy [WYWIADY]

Gwiazdy truskawkowej sceny 

Roksana Emilia Węgiel (Roxie)  jest czternastoletnią wokalistką, zwyciężczynią pierwszej polskiej edycji The Voice Kids oraz 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 14 maja 2019 pojawiła się gościnnie podczas pierwszego półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Jest członkinią hip-hopowej grupy tanecznej R-Revolution. W styczniu 2019 uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Fonograficzny debiut roku.

Grzegorz Hyży jest polskim wokalistą, autorem tekstów oraz finalistą trzeciej edycji programu X Factor. Od 2018 jest jednym z trenerów dziewiątej edycji programu TVP2 The Voice of Poland. 12 maja 2017 wydał swój drugi album studyjny pt.: „Momenty”. Płytę promował czterema singlami: „Pod wiatr”, „O Pani!”, „Noc i dzień” i „Niech pomyślą, że to ja”. W tym samym roku nagrał w duecie z Kayah singiel „Podatek od miłości”.

Autobusy na Truskawkobranie

W związku z odbywającą się na Złotej Górze kolejną edycją „Truskawkobrania”, 6 lipca (sobota) uruchomiona zostanie specjalna linia T w relacji Kartuzy – Złota Góra. Na trasie linii obowiązują wszystkie przystanki linii 7. Zawracanie autobusów w okolicy pętli Złota Góra powinno odbywać się w najbliższym możliwym miejscu, prawdopodobnie najdogodniejsze miejsce będzie w Brodnicy Górnej.

Zmiana ruchu podczas Truskawkobrania

Od 5 lipca od godz: 19:00 do dnia 7 lipca do godz: 2:00 dojdzie do zmiany w ciągu drogi wojewódzkiej nr 228 w rejonie skrzyżowania z drogą powiatową nr 1922G. 

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w konkursach!

„Jestkù z kaszёbską malёną” czyli konkurs na najlepszy produkt z kaszubskich truskawek. Kartuskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w konkursie osoby indywidualne, stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Regulamin konkursu: 

 1. Organizatorem konkursu jest Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach.
 2. Celem konkursu jest promocja truskawki kaszubskiej i produktów z niej wytwarzanych.
 3. Konkurs skierowany jest zarówno do osób indywidualnych , jak i do stowarzyszeń oraz Kół Gospodyń Wiejskich.
 4. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jeden produkt zawierający kaszubską truskawkę. Produkt wraz z danymi wykonawcy ( imię, nazwisko lub nazwa , telefon kontaktowy oraz nazwa produktu) należy dostarczyć w sobotę 6 lipca do godz:15:00 na zaplecze sceny w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze.
 5. Jury ocenić będzie smak, estetykę, pomysłowość i oryginalność produktów.
 6. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 lipca na scenie około godz. 18.00 .
 7.  Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymają nagrody i dyplomy.
 8.  Organizator zastrzega sobie prawo przyznawania dodatkowych nagród i wyróżnień.
 9.  Uczestnicy biorący udział w Konkursie wyrażają zgodę na publikację swoich danych osobowych we wszelkich materiałach pokonkursowych oraz publikacjach fotograficznych.

Konkurs na najładniejsze stoisko truskawkowe na imprezie. W konkursie uczestniczyć mogą wszelkie stoiska wystawiennicze związane z truskawką. Celem konkursu jest prezentacja najładniejszego stoiska truskawkowego podczas Truskawkobrania 2019 oraz promocja dobrych praktyk związanych z promocją truskawki. 

Ogólne warunki uczestnictwa oraz kryteria oceny:

 1. Konkurs odbędzie się w dniu 6 lipca 2019 r. podczas imprezy Truskawkobranie 2019
 2. Spośród przedstawionych stoisk truskawkowych Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora, wybierze najwyżej ocenione stoiska na podstawie:
 • atrakcyjność wizualna i pracochłonność
 • oryginalność i sposób prezentacji stoiska
 • ilość i atrakcyjność znajdujących się na stoisku produktów związanych z truskawką.

Nagrody:

 1. Za trzy najwyżej ocenione stoiska w konkursie „ Na najładniejsze stoisko wystawiennicze” przewidziane są nagrody rzeczowe.
 2. Organizator zastrzega sobie prawo przyznawania dodatkowych nagród i wyróżnień

Postanowienia końcowe:

Uczestnicy biorący udział w Konkursie wyrażają zgodę na publikację swoich danych  osobowych we wszelkich materiałach pokonkursowych oraz publikacjach fotograficznych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*