Trudne warunki na drogach. Jest apel policji

Trudne warunki na drogach. Jest apel policji

Jesienna aura nie ułatwia życia kierowcom. Policja apeluje do kierowców o szczególnie ostrożną jazdę. Na wielu trasach może występować gołoledź, padać śnieg z deszczem lub marznący deszcz. Jazdę kierowcom miejscami może utrudniać także mgła. Funkcjonariusze przypominają, by przed zimą odpowiednio przygotować samochód.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne – zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Kartuscy policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Policjanci przypominają, by do jazdy zimą właściwie się przygotować. Odpowiednie opony to początek bezpiecznej drogi. Należy zadbać o czyste reflektory i szyby. Zmieniająca się pogoda wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, o czym wielu kierowców zapomina.

Reklamy

W czasie jesieni czy zimy jezdnia często jest mokra i śliska, co powoduje obniżenie przyczepności opon i wydłużenie drogi hamowania. Z tego powodu należy zmniejszyć prędkość, zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zwalania i sygnalizowania manewrów.

Brak uwzględnienia śliskiej nawierzchni w technice jazdy może doprowadzić także do utraty kontroli nad pojazdem. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Należy zwrócić szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni. Nie należy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Mimo, że pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, to obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Do potrąceń pieszych dochodzi również na skutek przekraczania przez nich jezdni w niedozwolonym miejscu oraz nieostrożnego wejścia na jezdnię zza pojazdu czy też przeszkody. Bardzo często piesi poruszając się po drodze po zmierzchu zapominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Właściwe przygotowanie się do jazdy to połowa sukcesu. Jeżeli dołożymy do tego koncentrację, zachowanie ostrożności, odpowiedni dystans od poprzedzającego auta, to będziemy mogli bezpiecznie dotrzeć do celu. Policjanci zwracają uwagę na technikę jazdy, a także sposób przewożenia najmłodszych. Wzajemny szacunek wobec siebie spowoduje, że każdy będzie mógł bezpiecznie podróżować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*