Cała grupa kierowców „pod wpływem” w miniony weekend. Przy jednym z nich znaleziono amfetaminę

Cała grupa kierowców „pod wpływem” w miniony weekend. Przy jednym z nich znaleziono amfetaminę

W miniony weekend kartuscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę sześciu kierowcom, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę mimo tego, że wcześniej spożywali alkohol czy narkotyki. Ponadto jeden z kierowców miał przy sobie substancje odurzające.

Pierwszy z kierowców został zatrzymany w piątek dzięki zgłoszeniu czujnych obywateli. Mundurowi w Sierakowicach skontrolowali 38-latka, który podróżował mazdą. Od mężczyzny wyczuwalny był zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że ma on w swoim organizmie ponad promil. Dodatkowo po sprawdzeniu kierowcy w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że ma on cofnięte uprawnienia.

Kolejny kierowca został zatrzymany tego samego dnia tuż przed północą w Sierakowicach. Podczas czynności 25-letni kierowca pojazdu marki Dacia zachowywał się nerwowo, co wzbudziło podejrzenia policjantów. Funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę osobistą, podczas której znaleźli u kierowcy amfetaminę. Dodatkowo mundurowi przeprowadzili u 25-latka wstępne badanie na obecność narkotyków na urządzeniu Drager Drug Test 5000, które wstępnie potwierdziło, że mężczyzna może być pod wpływem narkotyków. Kierowca został przewieziony do szpitala, gdzie pobrano mu krew do dalszych badań.

Reklamy

W sobotę tuż przed godziną 1 oficer dyżurny otrzymał informację o jadącym w kierunku Słupska kierowcy skody, który może być pod wpływem alkoholu, na co wskazywał styl jego jazdy. Opisany w zgłoszeniu pojazd został zatrzymany do kontroli w Kawlach (gm. Sierakowice). 54-letni kierowca skody „wydmuchał” blisko dwa promile.

Tego samego dnia popołudniu mundurowi zatrzymali 45-letniego obywatela Litwy, który jadąc motorowerem wywrócił się. Badanie alkomatem wykazało, że ma on w organizmie ponad 2,5 promila.

W sobotę po godzinie 22 funkcjonariusze z kartuskiej patrolówki skontrolowali 30-letniego kierowcę audi. Mężczyzna zachowywał się nerwowo, co wzbudziło podejrzenia policjantów. W związku z tym mundurowi przeprowadzili wstępne badanie na obecność narkotyków na urządzeniu Drager Drug Test 5000, które wstępnie potwierdziło, że mężczyzna może być pod wpływem narkotyków. Dodatkowo pobrano 30-latkowi krew do dalszych badań.

Ostatni z kierowców został zatrzymany w niedzielę po godzinie 21 w Kartuzach. Funkcjonariusze skontrolowali 26-letniego kierowcę volkswagena, który również zachowywał się nerwowo. Wstępne policyjne badanie narkotestem wykazało, że może być on pod wpływem narkotyków. Dodatkowo po sprawdzeniu kierowcy w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że nie ma on uprawnień do kierowania.

Każdy z wymienionych kierowców wkrótce usłyszy zarzuty i za swoje postępowanie poniosą odpowiedzialność karną. Jazda samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. Dodatkowo osoby przy których policjanci znaleźli narkotyki również odpowiedzą przed sądem.

Dodatkowo przypominamy, że 14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Samochód straci też kierowca, który np. spowodował wypadek drogowy i uciekł z miejsca zdarzenia. Konfiskata jest obowiązkowa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*