W ubiegłym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiły informacje o ponad 73 tys. umowach o dzieło zawartych na Pomorzu. Przekazało je ponad 5,5 tys. podmiotów.
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły od 1 stycznia 2021 roku obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Podmioty przekazują informację na formularzu ZUS RUD, gdzie wpisują dane swoje oraz wykonawcy umowy, jej przedmiot a także datę rozpoczęcia i zakończenia.
Dzięki tym danym ZUS ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce umów o dzieło. Raport za 2021 roku obala pewne mity i pokazuje, że wbrew obiegowym opiniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów tego typu umów.
Najwięcej umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. płatników składek zawarto w województwie śląskim (23,2 tys.), a najmniej w warmińsko-mazurskim (1,6 tys.). Na Pomorzu było ich 4,9 tys. Takie umowy zgłosiło 372 pomorskich płatników składek na każde ich 10 tys. Umowy o dzieło wykonywało 34,6 tys. osób, co daje Pomorzu 4. miejsce w kraju. Takich wykonawców było 282 na 10 tys. ubezpieczonych.
W całym kraju przekazano 1,1 mln dokumentów ZUS RUD, które dotyczyły ponad 1,7 mln umów o dzieło. Informacje przekazało 74,4 tys. podmiotów, z czego 71,5 tys. (96,2 proc.) to płatnicy składek.
Przeszło 80 proc. wykonawców umów o dzieło było w wieku od 20 do 60 lat. Większość z nich stanowili mężczyźni (53 proc.). Umowy o dzieło zawierane są głównie na okresy nie dłuższe niż 9 dni (w 2021 roku zgłoszono nieco ponad 70 proc. takich umów).
Największa liczba zagranicznych wykonawców umów o dzieło pochodzi z Ukrainy (18,6 proc.), w dalszej kolejności są Niemiec (11,7 proc.) i obywatele Wielkiej Brytanii (6,2 proc.). Zgłoszeni wykonawcy umów o dzieło pochodzili łącznie ze 125 krajów, w tym np. Laosu, Nepalu, Beninu, czy Palau.
Największa liczba zgłoszeń umów o dzieło dokonywana jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników z ZUS.
Najnowsze komentarze