fot. pkm-sa.pl

Przystanek Karczemki pod wiaduktem? „Niemożliwe ze względów technicznych”.

Czy lepiej byłoby usytuować przystanek kolejowy na Karczemkach pod wiaduktem obwodnicy trójmiejskiej? PKM odpowiada: „niemożliwe ze względów technicznych”.

 

fot. pkm-sa.pl
fot. pkm-sa.pl

W połowie maja tego roku, z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podpisana została umowa na opracowanie przygotowywanej przez PKM SA koncepcji rewitalizacji tzw. „bajpasa kartuskiego”.

Przygotowana w ramach umowy dokumentacja, uwzględniać ma m.in. analizę możliwych wariantów wyjścia z linii kolejowej nr 248 (PKM), wskazanie optymalnej lokalizacji dla przystanku Gdańsk Karczemki oraz niezbędnych obiektów inżynierskich. Powstanie też projekt infrastruktury towarzyszącej przystankowi Gdańsk Karczemki, w tym m.in.: drogi dojazdowej, ścieżki rowerowej, ciągów pieszych parkingu i zatoki autobusowej, których realizacja – podobnie jak w przypadku tego typu infrastruktury towarzyszącej na całej linii PKM – będzie po stronie Miasta Gdańska.

Reklamy

Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę w komentarzu na problem usytuowania przystanku na Karczemkach. 

– Odbudowa ”bajpasa kartuskiego” jest godna wyrażenia najwyższego uznania dla Urzędu Marszałkowskiego i Pana Marszałka Struka. Pojawia się jednak obawa, że planowane usytuowanie nowego przystanku PKM Gd. Karczemki nie spełni oczekiwań mieszkańców tego obszaru. Korzystniejsze byłoby usytuowanie go pod wiaduktem obwodnicy trójmiejskiej. W pobliżu tego miejsca nastąpi wpięcie bajpasa w linię PKM . Już w tej chwili przejeżdża tam ok. 40 par pociągów w kierunku Wrzeszcza oraz Gdyni/Kartuz/ Kościerzyny. To najlepsza oferta dla wspomnianych mieszkańców. Jakie możliwości może zaoferować planowany przystanek Kiełpinek? W najlepszym przypadku 15 par pociągów na dobę. Czy to wystarczający argument dla realizacji takiej koncepcji? – pisze nasz Czytelnik (zapis bez zmian)

Zwróciliśmy się do PKM o ustosunkowanie się do propozycji Czytelnika. Jak się dowiedzieliśmy, przystanek w tej lokalizacji jest niemożliwy.

– Odpowiadając na pytanie Czytelnika należy stwierdzić, że ze względu na warunki terenowe (ostry łuk na trudnym geologicznie terenie) oraz istniejący  w tym miejscu rozjazd kolejowy, a także bliskość przystanku Gdańsk Kiełpinek (zaledwie kilkaset metrów), zlokalizowanie przystanku Karczemki w proponowanej przez Czytelnika lokalizacji jest niemożliwe ze względów
technicznych – odpowiada Rzecznik PKM, Tomasz Konopacki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*