Dworzec kolejowy w Kartuzach uroczyście otwarty! fot. P. Chistowski / zKaszub.info

Marzenie Filipa się spełniło! Dworzec kolejowy w Kartuzach otwarty [ZDJĘCIA]

W 2015 roku, 1 października o godz. 8 rano, pociąg z Gdańska wjechał do Kartuz. Dzisiaj, po prawie trzech latach, otwarto nowy budynek dworca kolejowego w Kartuzach. Tym samym spełniło się marzenie 7-letniego Filipa, który chciał wziąć udział w otwarciu dworca. Teraz mógł przeciąć wstęgę podczas uroczystości.

Dworzec kolejowy w Kartuzach uroczyście otwarty! fot. P. Chistowski / zKaszub.info
Dworzec kolejowy w Kartuzach uroczyście otwarty! fot. P. Chistowski / zKaszub.info

– To jest ważny dzień dla Kartuz. To jest ważny dzień dla tej części Pomorza. To jest ważny dzień dla całego regionu. Oddawana jest w tej chwili pierwsza inwestycja w ramach budowy centrów komunikacyjnych. Burmistrzowi Mieczysławowi Gołuńskiemu udało się, jako pierwszemu, zrealizować obietnicę złożoną mieszkańcom i dziś oddaje do użytku nowy dworzec kolejowy – mówił obecny na uroczystym otwarciu dworca Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.  – Dworzec został zrealizowany według przedwojennego projektu. Z jednej strony widzimy dbałość o dziedzictwo i tradycje, którą doświadczamy na każdym kroku, a z drugiej strony chcecie aby Kartuzy się zmieniały. Aby stały się nowoczesnym miastem, miejscem przyjaznym, zarówno dla mieszkańców, jak podróżujących. 

Nowo otwarty budynek dworca kolejowego w Kartuzach składa się z trzech kondygnacji. Łączna ich powierzchnia to 724 m kw. Znajdować się tam będzie punkt informacji, kasa biletowa, punkt gastronomiczny, toalety, a na piętrze Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach. 

Reklamy

Otwarcie nowego budynku dworca to także spełnienie marzeń 7-letniego Filipa. Wysłał on list do włodarza Kartuz, w którym pisał o swoim marzeniu aby uczestniczyć w otwarciu nowego dworca, a także o planach na przyszłość. Filip chciałby zostać kolejarzem. Dzisiaj, wraz z władzami samorządowymi oraz inwestorami, mógł przeciąć wstęgę otwierającą inwestycję w Kartuzach. 

Odsłonięto również tablicę pamiątkową na bocznej ścianie budynku dworca. Natomiast tuż obok przestawiono pomnik ku pamięci kartuskich kolejarzy. Dzisiaj do godz. 21:00 można zwiedzać nowy budynek dworca kolejowego w Kartuzach. Od jutra zaczyna on swoje funkcjonowanie. 

Inwestycja została wykonana w ramach projektu budowy węzła integracyjnego wraz z drogami dojazdowymi. Łączny koszt to ponad 25 mln zł. Dofinansowanie z UE to prawie 10 mln.

Dworzec Kolejowy w Kartuzach - otwarcie 2018 - Kartuzy - zKaszub.infoIMG_4048

Zdjęcie 1 z 24

Czytaj też: M. Łazęcka-Malińska: Potraktowaliśmy ten budynek jak wydmuszkę

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*