PKM zmienia komunikację w Trójmieście i na Pomorzu

PKM zmienia komunikację w Trójmieście i na Pomorzu

Korki na wszystkich drogach dojazdowych do Trójmiasta już dawno przekroczyły akceptowalny poziom. Dlatego we wrześniu 2015 r. samorząd województwa pomorskiego uruchomił nową linię kolejową łączącą metropolię trójmiejską z Kaszubami. Po trzech latach funkcjonowania Pomorska Kolej Metropolitalna stała się jednym z filarów komunikacyjnych metropolii i całego regionu. Dzięki PKM tysiące osób codziennie może obecnie szybciej i wygodniej dojechać do pracy, szkoły lub na zakupy, a potem równie sprawnie wrócić do domu.

Pomorska Kolej Metropolitalna to nie tylko niebanalna architektura z charakterystycznymi czerwonymi wiatami oraz przyjazne dla pasażerów przystanki i węzły przesiadkowe, ale przede wszystkim nowoczesne i wygodne pociągi obsługiwane przez PKP Szybką Kolej Miejską w Trójmieście. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania linii PKM (2016) przewiozły one ponad 2 miliony pasażerów, a rok później (2017) pasażerów było już ponad 3 miliony – czyli 50-procentowy wzrost w ciągu zaledwie jednego roku! W pierwszym półroczu 2018 z linii PKM skorzystało już blisko 2 mln osób, jest więc szansa, że cały rok 2018 zamknie się rekordowymi 4 milionami pasażerów.

Coraz więcej pasażerów

– Byłby to to najlepszy wynik od momentu uruchomienia linii PKM w 2015 roku – mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący transport w regionie. – Obecnie miesięcznie pociągi na linii PKM przewożą około 350-380 tysięcy pasażerów. W maju 2018 r. z oferty SKM na linii PKM skorzystało 379,3 tys. osób, w czerwcu – w związku z rozpoczynającymi się wakacjami – był spadek do 345,3 tys., ale już w lipcu – kiedy doszedł wakacyjny ruch turystyczny – pasażerów było już 365,9 tys.

Reklamy

– Kilkunastoprocentowe wzrosty na regionalnym odcinku PKM w stosunku do poprzedniego kwartału obserwujemy regularnie od grudnia 2016 r., kiedy wprowadziliśmy rewolucyjną dla pasażerów zmianę polegającą na skierowaniu większości pociągów z Kościerzyny do Gdyni nową trasą przez Gdańsk Wrzeszcz – dodaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.. – Od tamtej pory też większość pociągów kartuskich jest dobrze skomunikowana z pociągami aglomeracyjnymi w Gdańsku Rębiechowie i z przesiadek pomiędzy nimi również korzysta coraz więcej osób. W połączeniu z nowymi, oddanymi do użytku w grudniu 2017 r. przystankami w Gdyni oraz wprowadzonym od marca 2018 r. równym taktem pociągów na odcinku aglomeracyjnym zaowocowało to dużym wzrostem liczby pasażerów PKM również w samym Trójmieście.

Czytaj też: Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego – „Na dywaniku” [27.09.2018]

Korzyści dla mieszkańców

Z otwarcia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej najbardziej skorzystali mieszkańcy nowych gdańskich osiedli budowanych w sąsiedztwie przystanków Gdańsk Kiełpinek i Gdańsk Jasień, które generują jedne z największych potoków pasażerów na całym aglomeracyjnym odcinku PKM. Ma tu mieszkać nawet 40 tys. osób i to m.in. dla nich powstała ta zupełnie nowa linia kolejowa. PKM stworzyła także szybkie i wygodne połączenie centrum Gdańska i Gdyni z Portem Lotniczym. Z obu miast do lotniska można dojechać w nieco ponad 20 minut.

W ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, trójmiejska SKM obsługuje łącznie aż cztery trasy:

  • aglomeracyjną: Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna,
  • trzy regionalne: – Gdańsk Główny – Kartuzy, – Kościerzyna – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna, – Kościerzyna – Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna.

I to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Tylko w przypadku połączeń kolejowych z Kartuz do Gdańska liczba pasażerów na tej trasie wzrosła w ciągu trzech lat aż siedmiokrotnie – z 11,8 tys. z październiku 2015 r. do 84 tys. w maju 2018 r.

Szybciej niż samochodem

Bo właśnie dzięki dojazdowi z głębi województwa do metropolii trójmiejskiej koleją mogą zaoszczędzić najwięcej czasu i pieniędzy.

Mieszkańcy Kartuz dzięki SKM i PKM mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, natomiast dojazd z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – zajmuje zaledwie 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy przejazd na tych samych trasach samochodem może być nawet dwukrotnie dłuższy.

Można także podjechać na przystanek PKM własnym autem, zaparkować je na bezpłatnym parkingu i kontynuować podróż pociągiem, nie martwiąc się o brak wolnych miejsc parkingowych w centrum metropolii. Do przystanków PKM można też dojechać rowerami, dla których również wybudowane zostały specjalne parkingi.


Pociąg atrakcyjniejszy od auta

Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego:

W pierwszym okresie funkcjonowania linii PKM do pociągów przesiedli się głównie wcześniejsi pasażerowie autobusów, czyli osoby już korzystające z komunikacji publicznej, które po prostu wybrały lepsze i wygodniejsze rozwiązanie, jakie pojawiło się wraz z uruchomieniem przez nas linii PKM. Dopiero od przełomu 2016/2017 r. obserwujemy coraz wyraźniejszą tendencję przesiadania się mieszkańców z samochodu do pociągu. Dotyczy to zarówno tych, którzy dojeżdżają samochodem do najbliższego przystanku, gdzie zostawiają auto na parkingu i przesiadają się na szybszy i wygodniejszy pociąg, jak i coraz liczniejszej grupy osób, które całkowicie zrezygnowały z auta na rzecz pociągu. Cieszę się, że coś, co w Europie od dawna jest normą, obecnie coraz bardziej widoczne jest więc także u nas na Pomorzu.

Dobra oferta dla mieszkańców

Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego:

Cieszy nas, że z każdym rokiem coraz więcej mieszkańców Trójmiasta i Pomorza przekonuje się do transportu kolejowego, co widać w naszych statystykach. To efekt konsekwentnie wprowadzanych przez nas zmian, odpowiadających potrzebom mieszkańców, dla których linia PKM powstała. Oczywiście mamy świadomość, że wprowadzone przez nas zmiany mogą niektórym osobom nie odpowiadać, bo nie da się ułożyć rozkładu jazdy pasującego wszystkim. Jednak statystyki jednoznacznie pokazują, że cały czas wzrasta liczba osób, dla których oferta przewozowa na linii PKM jest atrakcyjna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*