List intencyjny, który swoim podpisem sygnowali przedstawiciel władz samorządowych oraz organizacji społecznych /fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Na ratunek kolei kaszubskiej – w Kartuzach podpisano list intencyjny

Od chwili ponownej możliwości korzystania z kolejowego połączenia z Trójmiastem, cieszą się one bardzo dużą popularnością. Planowana rewitalizacja trasy Gdańsk – Kościerzyna ma pozbawić pasażerów tej dogodności. By tego uniknąć, przedstawiciele władz samorządowych, mediów, sympatycy kolei oraz mieszkańcy wzięli udział w happeningu.

Uczestnicy historycznego przejazdu trasą Gdańsk -Stara Piła -Kartuzy, którego punktem kulminacyjnym było podpisanie listu intencyjnego fot. Elżbieta Lejk/zKaszub.info

Przedstawiciele władz samorządowych, mediów, sympatycy kolei oraz mieszkańcy wzięli udział w historycznym przejeździe trasą Gdańsk – Stara Piła – Kartuzy. Jego finałem był moment podpisania przez obecnych listu intencyjnego adresowanego do Ministerstwa Infrastruktury. Ma on na celu zwróceniu uwagi jak dużą popularnością cieszy się kolej oraz jak bardzo dotkliwe będą skutku zawieszenia połączenia PKM pomiędzy Trójmiastem a Kaszubami na czas planowanej rewitalizacji, która może trwać nawet trzy lata.

Ratując kaszubską kolej 

Od chwili pojawienia się w Kartuzach stałych połączeń kolejowych z Trójmiastem, cieszą się one stale rosnącą popularnością. Tylko w marcu 2018 roku z przejazdów na tej trasie skorzystało ponad 300 tys. pasażerów. Jak podkreślał wtedy Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, udało się to osiągnąć dzięki zmianom w rozkładzie jazdy – wprowadzona cykliczność przyjazdów oraz odjazdów.

Tym bardziej dziwiły i niepokoiły pasażerów oraz władze informacje o wstrzymaniu ruchu na tej trasie. Powodem takich działań jest planowana na wiosnę 2020 roku modernizacja odcinka Gdańsk – Kościerzyna. Alternatywą dla tej trasy jest jest przywrócenie ruchu na dawnej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo Zachodnie – Glincz – Kartuzy. W ten sposób Kaszuby nie zostałyby pozbawione połączenia kolejowego z Trójmiastem. Na ten temat na początku kwietniu rozmawialiśmy z Mieczysławem Lamczykiem, Poseł na Sejm RP, w programie „Na Dywaniku”.

Historyczny przejazd tym odcinkiem rozpoczął się w godzinach przedpołudniowych na przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek. Stamtąd pieszo wyruszyła grupa samorządowców, dziennikarzy, mieszkańców oraz sympatyków kolei w kierunku Gdańsk Kokoszki. To właśnie ten odcinek o długości 1,7 km wymaga odbudowy. Z Kokoszek cała grupa wyruszyła do Kartuz, gdzie zawitał około godz. 12.30. Na peronie wszystkich przyjezdnych powitał dziecięcy zespół Słunôszka z kartuskiej Szkoły Podstawowej nr 2

Uczestników przejazdu na trasie Gdańsk -Stara Piła – Kartuzy, na kartuskim dworcu śpiewem powitał zespół dziecięcy fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Happening cieszył się bardzo dużym poparciem społecznym. W budynku kartuskiego dworca zgromadziło się wielu mieszkańców Kartuz oraz okolic. W ten sposób dali wyraz społecznego poparcia dla inicjatywy odbudowy „trasy awaryjnej” prowadzącej przez Starą Piłę.

– Chcę państwu podziękować za obecność, ponieważ potrzebujemy takiej akceptacji społecznej dla tej idei. Państwa obecność jest dobitnym dowodem, że warto zrewitalizować odcinek z Kokoszek, Starej Piły w kierunku Kartuz – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa. – Jest potrzebny nie tylko przez planowaną inwestycję na linii kolejowej między Kościerzyną a Gdynią, ale przede wszystkim, dlatego że chcielibyśmy uruchomić cały ruch pociągów pasażerskich z Sierakowic przez Kartuzy do Kokoszek.

List intencyjny, który swoim podpisem sygnowali przedstawiciel władz samorządowych oraz organizacji społecznych fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

List intencyjny ws. utrzymania ruchu kolejowego w kierunku Kaszub

W nowym budynku dworca w Kartuzach przybyli goście mieli okazję by sygnować swoim podpisem list intencyjny w sprawie utrzymania ruchu kolejowego w kierunku Kaszub. Jest to wyraz solidarności władz – na czele z marszałkiem Mieczysławem Strukiem oraz Ryszardem Świlskim – w mieszkańcami oraz przedstawicielami organizacji społecznych w celu utrzymania ruchu kolejowego do Trójmiasta.

Całe wydarzenie zorganizował Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorska Kolej Metropolitalna SA i „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”  pod patronatem PKP SKM w Trójmieście, Miasta Kartuzy oraz Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej, przy życzliwym wsparciu Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*