Piotr Fikus deklaruje - nie będzie kandydował na burmistrza Żukowa fot. zKaszub.info

P. Fikus: Wojciech Kankowski jest dobrym burmistrzem

Deklaruje, że nie będzie kandydował na włodarza gminy Żukowo, a obecnego burmistrza ocenia bardzo dobrze. Piotr Fikus o Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, problemach w Baninie i przyszłości Chwaszczyna.

Piotr Fikus deklaruje - nie będzie kandydował na burmistrza Żukowa fot. zKaszub.info
Piotr Fikus deklaruje – nie będzie kandydował na burmistrza Żukowa fot. zKaszub.info

Piotr Chistowski:  Niedawno w Żukowie miała miejsce konferencja prasowa na której  przekazano mieszkańcom dobrą nowinę w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Pan wielokrotnie na sesji apelował o interwencje w tej sprawie. Teraz spadł kamień z serca?

Piotr Fikus: Tak, Panie Redaktorze jestem zadowolony, gdyż Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów jednogłośnie opowiedział się za przyjęciem do realizacji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Inwestycja ta może rozpocząć się jeszcze w tym roku lub na początku roku 2019. Jak stwierdził Komitet Ekonomiczny, partnerstwo publiczno-prawne jest jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie udźwignąć koszt budowy drogi ekspresowej, szacowany na około 2 mld zł. Oznacza to, że Obwodnicą Metropolitalną Trójmiasta pojedziemy prawdopodobnie w latach 2021-23. Wspólne działanie Burmistrza Gminy Żukowo Pana Wojciecha Kankowskiego, Posłów Pana Stanisława Lamczyka i Pana Marcina Horały oraz Rady Powiatu Kartuskiego przyniosły bardzo oczekiwany i pozytywny efekt. 

W sprawie obwodnicy będzie już tylko lepiej?

Dla mnie już decyzja o budowie Trasy Kaszubskiej z dużym węzłem drogowym w Chwaszczynie jest gwarancją wybudowania Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.

Reklamy

Mamy juz 3 wykonawców na 3 zadania Trasy Kaszubskiej: 1. odcinek z Gdyni do Szemudu – 23 km, (zadanie IV) – umowa z firmą Pol-Aqua – 817 mln zł; 2. odcinek z Szemudu do Luzina – 10 km, (zadanie III) – umowa z firmą Budimex – 335 mln zł; 3. odcinek z Luzina do Bożegopola – 10 km, (zadanie II skrócone) – umowa z firmą PORR – 338 mln zł. Łączna wartość projektu i budowy Trasy Kaszubskiej to 1 mld 490 mln zł.

Przecież węzeł w Chwaszczynie będzie posiadał połączenie z OMT, kwestia tylko kiedy zostanie wybrany wykonawca budowy OMT. Uważam, że do roku 2023 Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta zostanie wybudowana prawdopodobnie z zastosowaniem SPEC-USTAWY dla budowy dróg.

Czy wybudowana OMT „załatwi” problemy drogowe w gminie?

Uważam, że budowa tej drogi znacząco odciąży ruch pojazdów samochodowych z Dróg Krajowych: 20 i 7 oraz z dróg lokalnych (powiatowych i gminnych), co wiąże się z likwidacją „mega korków” w Żukowie i w Chwaszczynie. Mieszkańcy Powiatu Kartuskiego, jak i mieszkańcy Trójmiasta nie będą już tracić zbędnych godzin w korkach. Budowa tej drogi jest dla nas strategiczną inwestycją i ma szczególne znaczenie dla Naszego Regionu i Gminy. Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta zwiększy atrakcyjność terenów i przyciągnie inwestorów, co z pewnością przyczyni się do utworzenia kolejnych miejsc pracy i rozwoju Gminy Żukowo i Powiatu Kartuskiego.

Komplikacje w sprawie obwodnicy spowodowane były między innymi protestami mieszkańców Glincza. Sądzi Pan, że były to podstawne protesty?

Panie redaktorze, nie mieszkańców Glincza, tylko Pani Sołtys Genowefy Zasady a więc tylko jednej mieszkanki Gminy Żukowo. Według mnie to „chora” sytuacja, gdzie kilka osób, gdyż protesty złożyły również osoby z Gminy Kolbudy blokują strategiczną inwestycję państwową. Inwestycję, która ma służyć wielu tysiącom mieszkańców Powiatu Kartuskiego i Gminy Żukowo. Wierzę, że Naczelny Sąd Administracyjny oddali skargi kasacyjne dwóch osób i Decyzja Środowiskowa będzie prawomocna, co spowoduje rozpoczęcie procedury wyłonienia wykonawcy na budowę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. 

Co chwilę informujemy o kolejnych zakazach podlewania w gminach, jednocześnie w Baninie doszło do wymiany zdań w sprawie zaopatrzenia w wodę. To kolejne spięcie na linii mieszkańcy Banina – władze gminne. Sytuacja jest napięta, sądzi Pan, że jest szansa na zrealizowanie kolejnych „wymagań” mieszkańców Banina?

Banino jest już największą miejscowością w Gminie Żukowo, posiada więcej mieszkańców niż Żukowo. Intensywny wzrost liczby mieszkańców wiąże się zawsze z większymi potrzebami. Budowa nowych osiedli mieszkaniowych bez przygotowanej infrastruktury spowodowało problem z dostawą bieżącej wody. Pragnę nadmienić, iż był to najcieplejszy miesiąc maj od 150 lat, a co za tym idzie okresowe braki w dostawie bieżącej wody były nieuniknione. W wielu gminach wprowadzano zakazy podlewania. Mieszkańcy płacą podatki i żądają budowy kanalizacji sanitarnej oraz budowy dróg. Uważam, że Burmistrz Gminy Żukowo powinien przygotować plan z uwzględnieniem terminów na realizacje bieżących potrzeb mieszkańców Banina. Sukcesywna realizacja tego planu spowoduje złagodzenie napięć pomiędzy mieszkańcami Banina a władzami gminnymi.  

Chciałbym też nawiązać do Chwaszczyna. Dzisiaj mieszkańcom Chwaszczyna żyje się dobrze, czy też są jakieś znaczące problemy?

Mieszkańcom Chwaszczyna żyje sie coraz lepiej, ale zawsze będą kolejne potrzeby. W części Chwaszczyna mamy kanalizację sanitarną, mamy utwardzone drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Na nowych osiedlach mieszkaniowych potrzeba budowy kanalizacji sanitarnej, budowy dróg i oświetlenia. Młode małżeństwa widzą potrzebę budowy przedszkoli, gdyż rodzą się nowe dzieci. Moim zdaniem to są głowne potrzeby mieszkańców Chwaszczyna. Budowa Trasy Kaszubskiej i Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta spowoduje likwidację korków drogowych i poprawi bezpieczeństwo. Chwaszczyno stanie sie cichą i spokojną miejscowością w której będzie mieszkało się bardzo dobrze.

Nowy ośrodek kultury w Chwaszczynie, według Pana opinii, spełni potrzeby „dla ducha” mieszkańców sołectwa?

Strefa Kultury to piękny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt. Obiekt ten obecnie służy mieszkańcom i organizacjom działającym na terenie Sołectwa Chwaszczyna jak i Sołectwa Tuchom, mieści się w nim również biblioteka publiczna. Uważam, że oczekiwania mieszkańców jak i wszystkich organizacji społecznych działających na naszym terenie zostały spełnione. Burmistrz Gminy Żukowo Pan Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Żukowa Pan Witold Szmidtke oraz Radni Rady Miejskiej Żukowa budując ten obiekt, zrealizowani kolejną obietnicę dla mieszkańców Chwaszczyna i okolic.

Cztery lata temu próbował Pan swoich sił, jako kandydat na burmistrza Żukowa. Ponownie wystartuje Pan w wyborach na tę funkcję?

Panie Redaktorze, nie zamierzam ubiegać się o fotel Burmistrza Gminy Żukowo. Moim zdaniem obecny Burmistrz Pan Wojciech Kankowski jest dobrym burmistrzem. Realizuje duże inwestycje kanalizacyjne i drogowe oraz mniejsze wnioski poszczególnych sołectw. Gmina Żukowo jest gminą dynamicznie się rozwijającą, szczególnie Banino, Chwaszczyno i Żukowo a więc ze wzrostem liczby mieszkańców rosną oczekiwania i żądania, które każdy burmistrz powinien realizować. Uważam, że Burmistrz Wojciech Kankowski robi to bardzo dobrze.

Czytaj też: Konferencja Burmistrza Żukowa Wojciecha Kankowskiego w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej [TRANSMISJA]

Jeden Komentarz

  1. Ciekawe co to bedzie na wyborach…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*