Owocne praktyki uczniów ZST Kartuzy w mieście partnerskim Duderstadt

Owocne praktyki uczniów ZST Kartuzy w mieście partnerskim Duderstadt

Grupa 20 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach realizowała praktyki zawodowe w niemieckich zakładach i firmach różnych branż w ramach projektu pt.: „Doskonalenie kompetencji zawodowych do wysokich wymagań rynku pracy poprzez realizacje praktyk zagranicznych”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej programu Erasmus +.

[Not a valid template]

Dwutygodniowym programem praktyk objęci zostali uczniowie klas drugich i trzecich w zawodach technik budownictwa, technik elektryk, technik mechanik i technik mechatronik. Firmy niemieckie znane są powszechnie z bardzo dobrej organizacji pracy oraz wysokiego zaawansowania technologicznego, co było decydującym argumentem za wyborem takiej właśnie formy szkolenia zawodowego.

Szczególne wyróżnienie spotkało uczniów, którzy mogli poznawać strukturę i specyfikę firmy OTTO BOCK DUDERSTADT. To jedna z największych i najprężniejszych na świecie firm ortopedycznych eksportująca swoje wyroby do takich państw jak Japonia, Kanada, Stany Zjednoczone czy Australia – nie wspominając już o wszystkich krajach europejskich. OTTO BOCK słynie również ze sponsoringu sprzętu i imprez sportowych o randze światowej – jak np. Paraolimpiada – dla osób niepełnosprawnych.

Uczniowie kartuskiego ZST mieli również możliwość poznanie mniejszych, aczkolwiek nie mniej prężnych, firm branży budowlanej, elektrycznej i mechanicznej. Wszyscy twierdzą zgodnie, że to cenne doświadczenie i niezwykłe przeżycie już na początku ich kariery zawodowej.

Podczas pobytu w Niemczech realizowany był również bardzo bogaty i zróżnicowany program kulturowy. W pierwszej kolejności odbyło się zwiedzanie szkoły zawodowej BBS Duderstadt, która swoim profilem i kierunkami kształcenia przypomina „kartuski mechanik”. Niezwykłym przeżyciem okazało się nocne zwiedzanie Duderstadt z przewodnikiem, wycieczka do miasta uniwersytetów i studentów – Getyngi, czy też wizyta w Muzeum Granicznym w Eichsfeld.

Z całą pewnością stwierdzić można, że podobnie jak długoletnia współpraca miast partnerskich Kartuzy – Duderstadt, okazała się wymiana doświadczeń między szkołami ZST i BBS. Już na obecnym etapie trwają rozmowy i prace nad kolejnymi projektami, w których zaangażowani będą w większej mierze nauczyciele obu szkół.

Reklamy


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*