Do każdej rodziny w gminie Sierakowice trafi flaga narodowa

Do każdej rodziny z gminy Sierakowice już niedługo powinna trafić flaga narodowa. Inicjatorem akcji jest Wójt Gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela

Gmina zakupiła ok. 3,5 tys. flag razem z drzewcem. Zostaną one rozdane mieszkańcom do końca kwietnia. W sołectwach zajmą się tym sołtysi, natomiast w Sierakowicach – dyrektorzy szkół podstawowych, którzy przekażą flagi uczniom. Te rodziny, których dzieci nie uczęszczają do szkół podstawowych będą mogły odebrać swoje flagi w biurze podawczym urzędu gminy już od wtorku, 24 kwietnia. Do flagi zostanie dołączona informacja z wykazem świąt i propozycją dat kiedy powinna zostać wyeksponowana.

– Ten pomysł narodził się kilka lat temu. Patrząc na kraje skandynawskie – Szwecję czy Danię, można zauważyć, że tam jest kult flagi. Nie mówiąc już o Ameryce – dla Amerykanów flaga jest jedną ze świętości narodowych. Niestety, nie można tego powiedzieć o Polsce. Jesteśmy silnie związani ze sprawą polskości, a przecież flaga – obok hymnu i godła – jest jednym z filarów i ma swoje umocowanie w konstytucji. To są symbole narodowe szczególnej wagi. Boleję nad tym, że u nas flaga jest tak mało doceniana. O ile pierwszą zwrotkę hymnu Polacy potrafią zaśpiewać, a gołdo w urzędach jest, bo musi być, to z flagą jest różnie. Widzę to po świętach narodowych, jak mało osób wywiesza flagę. Nasze ulice byłyby puste, gdyby nie zaangażowanie samorządu – opowiada o pomyśle wójt Tadeusz Kobiela – Chciałbym, abyśmy kopiowali pewne dobre wzorce z innych krajów i aby przy różnych okazjach, nawet rodzinnych eksponować flagę – mówi wójt Tadeusz Kobiela. – Każde święto, także rodzinne, to radość, a radość może być tylko w wolnym narodzie. Jesteśmy narodem wyjątkowo boleśnie dotkniętym przez historię. Pod tą flagą walczyliśmy o niepodległość, więc w stulecie jej odzyskania ten symbol narodowy winniśmy w szczególny sposób uszanować i uhonorować. To jest stosowny moment na przywrócenie w naszym środowisku rangi naszym barwom narodowym – tłumaczy.

Proponowane daty do wyeksponowania flagi:

  • 8 lutego – Wyzwolenie Sierakowic spod jarzma pruskiego
  • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy; przystąpienie Polski do Unii Europejskiej
  • 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej; Dzień Polonii i Polaków za granicą
  • 3 maja – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja
  • 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa, zakończenie II wojny światowej
  • 15 sierpnia – Cud nad Wisłą; Święto Wojska Polskiego
  • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności
  • 1 września – wybuch II wojny światowej
  • 11 listopada – Święto Niepodległości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*