Bowl with kutia -  traditional Christmas sweet meal in Ukraine, Belarus and Poland, on wooden table, on bright background

Dzisiaj Prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia! Святвечір

Dzisiaj w całej Polsce przeżywamy Święto Trzech Króli. Dzisiaj jednak przeżywamy wyjątkowy dzień dla osób prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia to Prawosławna Wigilia Bożego Narodzenia!

Dzisiejszego wieczoru na wielu stołach zagości tradycyjna kutia (Кутя). Przyrządzona jest z pszenicy, jako symboly rodzącego się życia, miodu, który symbolizuje wieczne szczęście, a także maku, orzechów i bakalii. W wielu domach nie zabraknie też suszonych grzybów zaprawianych mąką, które są gotowane z cebulą… Będą także gołąbki z kaszą gryczaną, barszcz, pierogi, ryba oraz kompot z suszonych owoców. Na stole pojawi się dwanaście potraw. Znajdzie się też dodatkowe miejsce przy stole. Natomiast pod obrusem schowane zostanie sianko, a także pieniądze, aby w domu był dostatek.  

Wieczór rozpocznie jednak wspólna modlitwa. Po niej, rodziny dzielą się tradycyjną prosforą (pszennym chlebem, który został poświęcony wcześniej w cerkwi), choć coraz częściej zamiast prosforą, rodziny dzielą się opłatkiem. Nie zawsze jednak dzielenie się prosforą, czy też opłatkiem, wiąże się ze składaniem sobie życzeń. Na zakończenie tego dnia, w cerkwiach odbywa się „Poweczeria”. Jest to nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. 

Reklamy

Pierwszego dnia świąt (7 stycznia) obchodzi się narodzenie Jezusa, drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę. Natomiast trzeciego, wspomina się świętego Stefana. Podczas świąt śpiewa się kolędy, a domy odwiedzają kolędnicy.

Ciekawostka – nie mikołaj, nie bałwanek, ale świnia!

Co ciekawe, przechadzając się po ukraińskich sklepach w okresie przedświątecznym, na próżno szukać będziemy hordy mikołajów, albo śnieżnych bałwanów. Tutaj przede wszystkim dominować będzie dziadek mróz i … świnia. Wszystko to spowodowane rozpoczynającym się rokiem 2019 – rokiem świni. Bardzo ważny w kulturze ukraińskiej jest horoskop chiński. 

a prezenty w sylwestra!

Choć prezentów nie rozdaje się w wigilię Bożego Narodzenia, to często tradycja taka obowiązuje w sylwestra. Przed Sylwestrem zaczyna się strojenie choinki, gotowanie smakołyków, a także bardzo często kupowanie prezentów. Wtedy to też nie brakuje słodkich upominków, które przynosi dziadek mróz. Na przykład świnki w zimowym ubranku, pełnej słodkich smakołyków. 

Samą noc sylwestrową spędza się rodzinnie, przy wspólnym, zastawionym stole. Wielu spotyka się też na miejskim placu, czy też odwiedza się w domach, aby wspólnie świętować rozpoczęty nowy rok!

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*