Dzień Przewodnika na Kaszubach

Dzień Przewodnika na Kaszubach: zwiedzanie Kartuz i Lipusza

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” z Okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika zaprasza na zwiedzanie Kartuz i Lipusza. Dzień Przewodnika na Kaszubach już w najbliższy weekend, 27 i 28 lutego.

Fot.: mat. organizatora
Zwiedzanie Kartuz i Lipusza odbywać się będzie, rzecz jasna w towarzystwie przewodników. 

Dzień Przewodnika na Kaszubach: Sobota 27 lutego, Kartuzy i okolice

W w kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodnicy pomogą zgłębić zwiedzającym język symboli i atrybutów stosowany w dziełach architektów i artystów tej świątyni.
Tegoroczny Dzień Przewodnika zainauguruje cykl wyjazdów w najciekawsze krajobrazowo tereny Kaszub i Pomorza, w tzw. Beskid Kaszubski. Będzie spacer po porośniętych malowniczymi buczynami Wzgórzach Kosich, czwartych co do wysokości na Pomorzu, gdzie można odnaleźć ślady dawnej turystyki, górnictwa i gospodarki rybackiej. Po zejściu z Zielonej Góry (266 m n.p.m.) uczestnicy wycieczki zajdą do wsi Kosy, gdzie odpoczną przy ognisku. W drugiej części turyści udadzą się w owiane legendami okolice Zamkowej Góry i Jeziora Cichego (Kamionek), by w końcu dotrzeć do centrum miasta.
Program sobotni został specjalnie ułożony dla uczestników z Trójmiasta i okolic, którzy chcą się dostać do Kartuz koleją SKM.
Przyjazdy do Kartuz z Gdańska: 09:17 (na zwiedzanie kolegiaty), 10:27 (na wycieczkę pieszą)
Odjazdy z Kartuz do Gdańska: 16:34 17:24, 18:34.
Program sobotni został specjalnie ułożony dla uczestników z Trójmiasta i okolic, którzy chcą się dostać do Kartuz koleją SKM.
Przyjazdy do Kartuz z Gdańska: 09:17 (na zwiedzanie kolegiaty), 10:27 (na wycieczkę pieszą)
Odjazdy z Kartuz do Gdańska: 16:34 17:24, 18:34.

Reklamy

Zobacz też: Opuszczone miejsca na Pomorzu: zamek w Łapalicach [ZDJĘCIA]

Dzień Przewodnika na Kaszubach: Niedziela 28 lutego, Lipusz 

Zwiedzanie Lipusza rozpocznie się o godzinie 11:00. W programie między innymi: Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w dawnym kościele ewangelickim, drewniany młyn na rzece Wdzie,  a także spotkanie z miejscowymi pasjonatami i miłośnikami kuchni i sztuki ludowej. Będzie również chwila odpoczynku przy herbacie i ognisku oraz okazja do skosztowania wybornego miejscowego chleba.

Przybyli do Lipusza będą odkrywali ślady bohatera najważniejszej kaszubskiej epopei „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Lipusz był bowiem pierwowzorem obecnego w powieści Aleksandra Majkowskiego Lipna. Zwiedzanie zakończy się około godziny 15:00.

Wybierającym się na zwiedzanie przypominamy o odpowiednim obuwiu i ciepłym ubraniu i prowiancie na ognisko. Udział w zwiedzaniu na własną odpowiedzialność.
Organizatorzy: Beata Jankowska i Piotr Kowalewski
Wsparcie: gmina Lipusz, sołtys wsi Kosy w gminie Kartuzy, pani Teresa Richert

Skomentuj: Dzień Przewodnika na Kaszubach: zwiedzanie Kartuz i Lipusza 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*