Kartuzy

Region. Retro-pociąg pojedzie po bajpasie kartuskim

Region. Retro-pociąg pojedzie po bajpasie kartuskim

Już na najbliższy piątek 4 czerwca zaplanowany został ostatni przejazd tak zwanym bajpasem kartuskim przed rozpoczęciem inwestycji, związanej z budową nowej linii kolejowej. Towarzyszyć mu będą festyny rodzinne, organizowane na obu końcach trasy przejazdu – przy dworcu w Kartuzach oraz przy dworcu w Gdańsku Kokoszkach. Przejazd odbędzie się pociągiem z historycznymi wagonami i lokomotywą.

Kartuzy. Facebookowych wojenek ciąg dalszy. „W zarodku gaszona jest inicjatywa obywatelska…”

Kartuzy. Facebookowych wojenek ciąg dalszy. „W zarodku gaszona jest inicjatywa obywatelska…”

Petycja, dotycząca budowy zjazdu z ulicy Krasickiego w Kartuzach do Gaju Świętopełka, chociaż jeszcze nie trafiła do urzędu, już stała się zalążkiem sporu – oczywiście, jak przystało na kartuskie realia, Facebookowego. Radnemu, który zbiera podpisy pod petycją, zarzucono między innymi gromadzenie danych osobowych oraz stawianie urzędu i całej rady w niekorzystnym świetle. Andrzej Pryczkowski, odnosząc się do sprawy stwierdził zaś, że samorząd chce zniweczyć inicjatywę obywatelską, zasłaniając się między innymi wartościami kulturowymi i krajobrazowymi.

Kartuzy. Poświęcono nowe skrzydło „katolika” (zdjęcia)

Kartuzy. Poświęcono nowe skrzydło „katolika” (zdjęcia)

We wtorek odbyło się poświęcenie nowej części Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach. Data nie jest przypadkowa. Uroczystość zaplanowana była na ubiegły rok w 100. rocznicę urodzin patrona placówki. Niestety, z powodu pandemii poświęcenie budynku było dwukrotnie przenoszone. Mszy świętej przewodniczył biskup Ryszard Kasyna, po której poświęcone zostało nowe skrzydło szkoły.

Kartuzy. Burmistrz nie bierze urlopu by pobrać ekwiwalent? S. Biankowska: „Jest zaangażowany w sprawy gminy i jej mieszkańców…”

Kartuzy. Burmistrz nie bierze urlopu by pobrać ekwiwalent? S. Biankowska: „Jest zaangażowany w sprawy gminy i jej mieszkańców…”

Jeden z radnych opozycji zwrócił uwagę na sprawę niewykorzystanego urlopu burmistrza Kartuz, sugerując, że chodzi mu o pobranie wysokiego ekwiwalentu. „W przypadku burmistrza Gołuńskiego możemy już mówić o recydywie, a mianowicie w 2006 roku po przegranych wyborach zainkasował na pożegnanie z urzędem aż 42 774 złotych brutto” – skomentował. Zarzut zdementowała wiceburmistrz Sylwia Biankowska podkreślając, że burmistrzowi trudno jest w taki sposób rozplanować urlop, aby w pełni go wykorzystać według terminów przewidzianych w kodeksie pracy, z uwagi m. in. na natłok obowiązków i zaangażowanie w swoją pracę.