Kartuzy

Kartuzy. Ile będą kosztować śmieci? S. Biankowska: „Dokładając do tego pieniądze musimy zrezygnować z wielu działań…”

Kartuzy. Ile będą kosztować śmieci? S. Biankowska: „Dokładając do tego pieniądze musimy zrezygnować z wielu działań…”

Nadchodzące wielkimi krokami nadzwyczajne obrady kartuskich rajców upłyną pod znakiem opłat za śmieci w gminie Kartuzy. Wiceburmistrz Sylwia Biankowska informuje, że ocena ofert przetargowych jeszcze trwa, zaś urząd może jedynie przekonywać radnych do tego, aby dążyć do zbilansowania systemu gospodarowania odpadami. „Przez ostatnie kilka lat gmina dokładała z własnych środków pieniądze na poziomie 2-2,5 miliona złotych rocznie, gdyż stawka na mieszkańca była zbyt niska, aby zrównoważyć ten budżet” – twierdzi.

Rozmowy w Perełce – Aleksandra Cieszyńska: „Ludzie, którzy podejmują decyzje, żyją w innym świecie…”

Rozmowy w Perełce – Aleksandra Cieszyńska: „Ludzie, którzy podejmują decyzje, żyją w innym świecie…”

Aleksandra Cieszyńska, członkini Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby oraz struktur Nowej Lewicy w woj. pomorskim w ramach „Rozmów w Perełce” odnosi się do spraw, którymi ostatnio żyją nie tylko mieszkańcy Kartuz, ale również okolicznych miejscowości. Chodzi o m. in. strefy płatnego parkowania w „stolicy Kaszub” a także kwestię, dotyczącą przewozów autobusowych na terenie pow. kartuskiego, o której dyskutowano podczas minionej sesji Rady Miejskiej w Kartuzach. Zachęcamy do wysłuchania podcastu!

Kartuzy. Mariusz Treder: „Ustalono stawki za parkowanie, które są nierealne i niesprawiedliwe…”

Kartuzy. Mariusz Treder: „Ustalono stawki za parkowanie, które są nierealne i niesprawiedliwe…”

Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach w piśmie przesłanym do burmistrza Kartuz odniósł się do głośnej ostatnio sprawy opłat za miejsca parkingowe na terenie miasta. Szef rady zwraca uwagę na to, że w ocenie mieszkańców ustalone stawki są za wysokie, a wręcz „oderwane od rzeczywistości”. „Mieszkańcy nie mogą być obciążani kosztami nietrafionych decyzji” – podkreśla, prosząc włodarza o przygotowanie nowego projektu uchwały, zakładającego obniżenie opłat w poszczególnych strefach. Apeluje też o podwyższenie stawek za karnety miesięczne dla radnych i sołtysów do zaproponowanych początkowo 30 złotych. Zobacz pełną treść pisma!

Kartuzy. Młodzi radni stawiają na rozwój osobisty

Kartuzy. Młodzi radni stawiają na rozwój osobisty

Kartuscy radni – Tyberiusz Kriger i Klaudia Kałużna – zostali absolwentami Szkoły Liderów w ramach programu „Administracja pod kontrolą” organizowanego przez Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji. – Zajęcia stanowiły wielką inspirację do dalszych działań na rzecz dobrej administracji – mówią.

Kartuzy. Sonda: Czy powinniśmy płacić za parkowanie?

Kartuzy. Sonda: Czy powinniśmy płacić za parkowanie?

W związku ze sprawą stref płatnego parkowania w Kartuzach, jaką poruszono podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zapytaliśmy kartuskich przechodniów, czy ich zdaniem parkowanie na terenie miasta powinno być płatne oraz czy w „stolicy Kaszub” jest wystarczająco dużo miejsc parkingowych. Zdania w temacie, jak się okazuje, są podzielone.

Kartuzy. Komunikat urzędu ws. stref płatnego parkowania

Kartuzy. Komunikat urzędu ws. stref płatnego parkowania

Urząd Miejski w Kartuzach opublikował komunikat w związku z podjętą na ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwałą, dotyczącą zasad i wysokości opłat za postój w strefie płatnego parkowania na terenie miasta. Magistrat wyjaśnia, że nie oznacza to, że zawsze trzeba będzie uiścić opłatę korzystając z gminnego parkingu. „Konieczność ta pojawi się wyłącznie na terenach należących do Gminy w miejscach publicznych o zaburzonej dostępności (…)” – czytamy w komunikacie.

Rozmowy w Perełce – Andrzej Bystron: „W kartuskim samorządzie często stosowane są półśrodki…”

Rozmowy w Perełce – Andrzej Bystron: „W kartuskim samorządzie często stosowane są półśrodki…”

Andrzej Bystron, radny pow. kartuskiego i były radny Rady Miejskiej w Kartuzach w ramach „Rozmów w Perełce” odniósł się do ostatnich wydarzeń w „stolicy Kaszub”, związanych m. in. z przeniesieniem zabytkowej lokomotywy, utworzeniem strefy płatnego parkowania w całym mieście czy z podwyżkami dla radnych i samorządowców. Czy uważa, że były one konieczne? Zachęcamy do wysłuchania wywiadu!