kontrole pieców w gminie Chmielno

Będą kontrole pieców w gminie Chmielno

Gmina Chmielno zapowiada kontrole pieców. Spalający śmieci będą karani. Zapłacą nie tylko kary administracyjne, ale również poniosą koszty przeprowadzenia badań laboratoryjnych.

Fot.: pixabay.com
Palenie śmieci w domowych piecach to powszechne zjawisko zarówno w miastach, jak na wsiach. Jest bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. Szczególnie szkodliwe jest spalanie w domowych kotłowniach tworzyw sztucznych, impregnowanego i lakierowanego drewna, torebek foliowych, gumy, starych szmat i butów oraz pampersów. 

Zobacz też55 pożarów w powiecie kartuskim. Strażacy apelują o czyszczenie kominów!

W trakcie spalania odpadów w niskich temperaturach powstają miedzy innymi groźne związki chemiczne zwane dioksynami. Do atmosfery emitowane są pyły, gazy oraz metale ciężkie.

Związki emitowane do atmosfery, wpływają negatywnie na cały organizm. Uszkadzają między innymi wątrobę, płuca, nerki, rdzeń kręgowy. Osłabiają odporność organizmu, powodują też groźne choroby. Przyczyniają się do obniżenia poziomu inteligencji.  

– Pracownicy Urzędu Gminy Chmielno będą sprawdzać, czym mieszkańcy palą w piecach – zapowiadają urzędnicy.

 za spalanie niedozwolonych odpadów w domowych piecach może wynieść nawet 5 tys. zł. Możliwe jest zastosowanie kary aresztu od 5 do 30 dni.

Z pewnością mieszkańcy gminy Chmielno muszą na początek liczyć się z mandatami w wysokości 500 zł oraz kosztami badań. 

Skomentuj: Będą kontrole pieców w gminie Chmielno

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*