„Aby pamięć o nich nie odeszła w mrok” – w poniedziałek XV Światowy Zjazd Sybiraków

„Aby pamięć o nich nie odeszła w mrok” – w poniedziałek XV Światowy Zjazd Sybiraków

W 2013 roku Sejm RP ustanowił dzień 17 września Światowy Dzień Sybiraka. Od kilku lat wyjątkowe uroczystości odbywają się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Już w poniedziałek po raz kolejny spotkają się tam Sybiracy, Rodziny Katyńskie oraz wielu innych gości.

XV Światowy Zjazd Sybiraków

Od początku Zjazd Sybiraków odbywa się niezmiennie 17 września. Nigdy daty tej nie przesuwano. Jak każdego roku tak i tym razem  spotkają się tego dnia  Sybiracy, Rodzina Katyńska, ich rodziny, bliscy oraz wszyscy którzy chcą aby „pamięć o nich nie odeszła w mrok”. Sybiracy, zjeżdżając się  z całego świata, przywożą ze sobą bagaż wspomnień, których stajemy się  dziedzicami. Słuchajmy uważnie ich wspomnień póki są między nami. Tak żywą historię nie sposób przecenić.

XV Światowy Zjazd Sybiraków

17 września nie jest datą przypadkową. To właśnie tego dnia 1939 roku doszło do napaści ZSRR na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraka odbył się w roku 2004. Od 1991 roku organizowany jest przez Związek Sybiraków, polską organizację grupującą byłych zesłańców. Każdego roku sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a następnie przemieszczają się do Szymbarka  do Centrum Edukacji i Promocji Regionu. 

Program XV Światowego Zjazdy Sybiraków

Gdańsk:

10.00 Spotkanie pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

Po uroczystości na cmentarzu przejazd autokarami do Szymbarka

Reklamy


Szymbark:

13.00 Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

– odegranie Hymnów przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej

– Apel Poległych

– Msza św. Koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Księdza Arcybiskupa Zbigniewa Staniewicz, Metropolity Ryskiego z oprawą wojskową i muzyków z Cappelli Gedanensis

Amfiteatr:

–  Wystąpienia: prezesa Związku Sybiraków, przedstawicieli Rodzin Katyńskich, władz oraz gości

–  Wręczenie odznak Sybiraków

–  Wręczenie nagród „Bursztynowe drzewo”

– Koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Sala Promocji Regionu:

– Premierowa prezentacja publiczna filmu dokumentalnego pt. „Różaniec z chleba” w reż. Grażyny Górniak. Film został wyprodukowany przez Telewizję Gdańsk. Prezentacji patronuje TVP Gdańsk.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*