Wkrótce projekcja filmu i koncert pamięci Daniela Czapiewskiego

Wkrótce projekcja filmu i koncert pamięci Daniela Czapiewskiego

Burmistrz Kartuz i Kartuskie Centrum Kultury zapraszają na projekcję filmu oraz koncert specjalny pamięci Daniela Czapiewskiego w 10. rocznicę jego śmierci. Kiedy odbędzie się wydarzenie?

Daniel Czapiewski był kaszubskim przedsiębiorcą i społecznikiem, animatorem życia kulturalnego na Kaszubach oraz twórcą Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 3 grudnia o godz. 16 w Kartuskim Centrum Kultury. W programie: projekcja filmu dokumentalnego „Mocarz” oraz koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis. Wstęp wolny.

Reklamy

Film „Mocarz” to dokumentalna opowieść o Danielu Czapiewskim, który całe swoje życie podporządkował popularyzowaniu polskiej historii XIX i XX wieku zapisanej w drewnie. W Szymbarku, w którym mieszkał i prowadził tartak, zbudował Centrum Edukacji i Promocji Regionu.

Sprowadził do niego syberyjski „dom Polskiego Zesłańca” z 1864 roku, „dom Kaszuba Trapera” z Kanady, zagrodę Powstańca Listopadowego z polskiej enklawy w Turcji – Adampola. Kolekcję historyczną uzupełnił domem postawionym „do góry nogami”.

Oprócz oryginalnych, drewnianych domów postawił na terenie swojego centrum pociąg, jakim wywożeni byli zesłańcy na Sybir. Jest też bunkier tajnej organizacji „Gryf Pomorski”, która zasłynęła m. in. z próby zamachu na Adolfa Hitlera w czasie II Wojny Światowej.

Daniel Czapiewski żył tylko 45 lat. Film „Mocarz” przybliża jego ducha. Pokazuje historię D. Czapiewskiego zapisaną w każdej szymbarskiej pamiątce, najbardziej zaś w ludzkiej pamięci.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*