Wycieczka na Maltę – 4 powody, dla których warto odwiedzić tę malowniczą wyspę

Wycieczka na Maltę – 4 powody, dla których warto odwiedzić tę malowniczą wyspę

Jest jednym z najmniejszych krajów na świecie, ale może poszczycić się pięknymi plażami, cennymi zabytkami, których dzieje sięgają starożytności, morskimi grotami i klimatycznymi kawiarniami – tak w kilku słowach można opisać Maltę, kraj obejmujący swoim zasięgiem archipelag rozrzuconych w sercu Morza Śródziemnego Wysp Maltańskich. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą trzy główne, zamieszkane wyspy: Malta, Gozo i Comino, oraz kilka małych wysepek. Wyspy Maltańskie położone są na południe od włoskiej Sycylii oraz na północny wschód od Tunezji. Największą wyspą archipelagu jest Malta, obejmująca blisko 80% jego powierzchni i zamieszkana przez około 90% ludności całego kraju. To właśnie ta wyspa cieszy się największą popularnością wśród turystów.

Malta wakacje – co warto zobaczyć?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto odwiedzić Maltę, począwszy od cennych zabytków historycznych z czasów fenickich i rzymskich, przez dzieła matki natury, świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, cudowne, oblewane przez ciepłe wody Morza Śródziemnego plaże, aż po wspaniały klimat, za sprawą którego wycieczka na Maltę to doskonały pomysł na urlop niemal przez cały rok.

Wakacje na Malcie – Valletta

Stolicą Malty jest Valletta, leżąca na półwyspie Sciberras między zatokami Grand Harbour i Marsamxett. Valletta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a na terenie miasta znajduje się ponad 300 zabytków. Ich zagęszczenie jest tu najwyższe na świecie, przez co Valletta jest niekiedy nazywana muzeum pod gołym niebem.

Co warto zobaczyć w Valletcie? Między innymi konkatedrę św. Jana, wzniesioną w XVI wieku jako kościół zakonu joannitów, Pałac Wielkiego Mistrza, gdzie mieści się urząd prezydenta i unikalne Muzeum Broni, oraz wiecznie zielone ogrody. Perełką Valletty, jak i całej Malty, jest pałac Casa Rocca Piccola zbudowany w XVI wieku. Obecnie jest on własnością arystokratycznej rodziny de Piro, lecz mimo to część pomieszczeń pałacu jest dostępna dla zwiedzających.

Reklamy


Wakacje na Malcie – plaże

Plaże Malty zachwycą wszystkich miłośników wypoczynku w promieniach słońca. Większość z nich jest kamienista, lecz nie brakuje również tych piaszczystych – do szczególnie lubianych przez turystów należą plaża Ghajn Tuffieha Bay oraz pokryta drobnoziarnistym, złocistym piaskiem plaża Golden Bay. Na maltańskich plażach można jednak spotkać nie tylko osoby marzące o błogim relaksie, ale także amatorów sportów wodnych, a zwłaszcza nurkowania.

Na wybrzeżu Malty usytuowanych jest wiele kurortów wypoczynkowych oraz ośrodków wczasowych. W każdym z nich na gości czeka rozbudowana baza noclegowa, liczne obiekty sportowe i rekreacyjne oraz moc atrakcji. Północne wybrzeże wyspy słynie ponadto z bogatego życia nocnego. Na spragnionych zabawy czekają dziesiątki restauracji, barów, kasyn, dyskotek oraz klubów. Wejdź na lidl-podroze.pl już teraz i zobacz najlepsze oferty wycieczek na Maltę!

Wakacje na Malcie – jaskinie

Jeśli planujesz urlop na Malcie, koniecznie zarezerwuj trochę czasu na zwiedzanie morskich jaskiń. Szczególną popularnością cieszy się Blue Grotto, największa i najbardziej imponująca jaskinia, w której znajduje się krystalicznie czysta woda o turkusowoniebieskim kolorze. Do Blue Grotto można dostać się statkiem turystycznym.

Wakacje na Malcie – pogoda

Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Co to oznacza w praktyce? Ponad 300 dni słonecznych w roku, długie, trwające nawet osiem miesięcy lato, krótkie, bardzo łagodne zimy oraz mała ilość opadów. Latem średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą od 28 do 32°C, natomiast zimą od 16 do 18°C. Co więcej, Malta jest jednym z niewielu miejsc na Starym Kontynencie, gdzie jest zielono przez cały rok.

Mimo niewielkiej powierzchni, Malta jest prawdziwym skarbcem pełnym niesamowitych atrakcji. Zachwycająca Valletta, cudowne plaże, wspaniały klimat, piękna przyroda, a w końcu niepowtarzalna atmosfera – to wszystko sprawia, że wycieczka na Maltę jest zawsze świetnym pomysłem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*