W czasie konkursu powożenia bryczkami na ostrzyckim Wiśta Wio 2018  nie brakowało emocji. fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Majówka z kuczerami – Wiśta Wio 2018

Pogoda zdaje się pięknie dopisywać mieszkańcom powiatu kartuskiego. Jedną z najpopularniejszych imprez w tym czasie jest Majówka w Ostrzycach. W szrankach konkursowych spotkało się kilkanaście ekip kuczerów. Za nami Wiśta Wio 2018!

W czasie konkursu powożenia bryczkami na ostrzyckim Wiśta Wio 2018 nie brakowało emocji fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Dziś rozpoczął się maj a wraz z nim najdłuższy weekend w roku. Pogoda dopisuje. Jest to idealny dzień na wypad na świeże powietrze. Sezon wydarzeń plenerowych niejako został zainaugurowany w Ostrzycach. Już po raz czternasty mieszkańcy oraz turyści mają okazję podziwiać zmagania woźniców na łące przy jeziorze Ostrzyckim. 

Mistrzowie powożenia – Wiśta Wio 2018

Od lat największą popularnością zarówno wśród widzów, jak i uczestników cieszy się konkurs powożenia bryczkami. W tym roku wzięło udział aż trzynaście ekip, bardzo zróżnicowanych wiekiem. Ich celem był objazd slalomem i wykonanie w jego czasie poszczególnych zadań. Pierwszym przystankiem był punkt z napojami, które pasażer musiał jak najszybciej wypić. Kolejnym celem był dojazd do jeziora i nabranie tam wiadra wody, które musieli dowieść do mety. Natomiast ostatnim było okrążenie beczek. Liczył się czas objazdu oraz dokładność wykonania zadania. Sędziowie mogli przyznawać również punkty karne za niedopełnienie zadań. 

Reklamy

Na Wiśta Wio 2018 zawodnicy mieli również okazję by nieco ostudzić emocje w jeziorze Ostrzyckim. fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

 

Była to jedna z najbardziej emocjonujących konkurencji. W doping woźniców oraz ich towarzyszy żywo włączała się publiczność, dając nawet kolejnym zawodnikom wskazówki. Mimo to, ani przez chwilę nie zabrakło sielankowego i wesołego współzawodnictwa. 

— W ciągu tego dnia chcemy też przybliżyć turystom charakter kaszubskich kuczerów. Pokazać, że oprócz pracy na co dzień oraz wożenia gości bryczkami, posiadają również wielki kunszt powożenia — mówi Marian Kowalewski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie. — W ten sposób wypełniamy także czas turystom przebywającym w Ostrzycach. Warto jednak zaznaczyć, że organizujemy tę imprezę również dla naszych mieszkańców. Mają dziś okazję spotkać się, porozmawiać, pośmiać — dodaje.

Dla każdego coś miłego

Oprócz konkursu powożenia bryczkami, woźnice mogli również udowodnić swoją sprawność w rzucie snopkiem słomy na wóz. Jednak dystans okazał się ponad siły wycieńczonych już kuczerów i zmniejszono go. Nie zabrakło corocznej „próby dla odważnych” oraz konkursów dla dzieci. Te były zachwycone towarzystwem koni, które mogły pogłaskać oraz poznać.

Wiśta Wio 2018 była świetną okazją dla mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy. fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Wiśta wio – co roku pełne emocji

Wiśta wio… czyli na kaszubską nutę” to coroczna impreza organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie, Centrum Rekreacji „U Stolema”, Hodowców Koni Kaszubskich oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Wieś Kaszubska”. Jej celem jest promocja gminy oraz zapewnienie rozrywki przebywającym w okolicy turystom. Jest to również świetna okazja by zapoznać wczasowiczów z kulturą oraz tradycją kaszubską. Po raz kolejny zebranym przygrywała kapela kaszubska „Bufet”.

Już jutro kolejny dzień Majówki w Ostrzycach. Tym razem przede wszystkim dla uczestników dorosłych. Kaszubska Biesiada Kabaretowa „BËLNY WIC” odbędzie się już po raz trzynasty. Wystąpi m.in. kabaret Kùńda oraz Pùrtcë. Wieczór kabaretowy ma przybliżyć zgromadzonym turystom kaszubski folklor rodzinnego dowcipu.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*