Wesele Kaszubskie w Chmielnie. Folklorystyczne widowisko już jutro!

Wesele Kaszubskie w Chmielnie. Folklorystyczne widowisko już jutro!

Pokaz kaszubskiego wesela w Chmielnie corocznie wykonuje Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Podczas pokazu tradycji związanej z kaszubskim weselem, zespół zaśpiewa m.in. co nieco o tabace i poczęstuje chętnych tym tradycyjnym kaszubskim produktem.

Widowisko folklorystyczne „Wesele Kaszubskie” / fot. KZPiT „Chmielanie”

 

Widowisko folklorystyczne „Wesele Kaszubskie” wykonane zostanie przez Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Wydarzenie co roku przyciąga liczną widownię pragnącą poznać zwyczaje i obrzędy, jakie towarzyszyły dawnym weselom na Kaszubach. Występ odbędzie się w środę, 10 lipca o godzinie 20.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Chmielnie. Szansa na ponownie obejrzenie tego widowiska będzie 24 lipca. Wtedy zespół wykona go po raz kolejny, lecz trochę w innej odsłonie. Choć główny motyw przedstawienia jest taki sam, to jednak oba występy będą różnić się pewnymi detalami. Podczas pokazu tradycji związanej z kaszubskim weselem, zespół zaśpiewa m.in. co nieco o tabace i poczęstuje chętnych tym tradycyjnym kaszubskim produktem. 

„Wesele Kaszubskie” corocznie od 23 lat 

Premiera widowiska w choreografii Jerzego Soliwody odbyła się 12 lipca 1996 roku w Domu Kultury w Chmielnie. Od tego czasu jest ono w stałym repertuarze zespołu i corocznie prezentowane mieszkańcom gminy Chmielno i wczasowiczom wypoczywającym na Kaszubach. Było też wielokrotnie wystawiane za granicą, a także na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie w 2001 roku.

Reklamy

W swoim repertuarze zespół posiada około 80 pozycji pieśniowych, których autorami są m.in. A. Tomaczkowski, W. Treder, A. Pepliński, J. Trepczyk, L. Roppel. Repertuar taneczny to popularne tańce kaszubskie, takie jak: dzek, owczarz, koseder, korkowy, kowal, krzyżnik oraz wiele, wiele innych, które choreograficznie opracował Jan Właśniewski oraz Jerzy Soliwoda.

 

Kaszubski Zespół z 35- letnim stażem

Decyzja o utworzeniu Zespołu i jego wieloletnia działalność zdają się mieć dzisiaj szczególne znaczenie. Impuls i zamysł jego powstania dali Władysław Kostuch, Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Kartuzach i Danuta Cierocka, specjalista ds. wiejskiego gospodarstwa domowego i szkoleń rolniczych Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Zebranie założycielskie zespołu miało miejsce 24 września 1984 roku w chmieleńskim ośrodku „Nowoczesna Gospodyni”.

Tam wybrany został Zarząd w składzie:

  • Wiesław Byczkowski – kierownik Zespołu
  • Brygida Sychta – sekretarz
  • Maria Kostuch – skarbnik
  • Kazimierz Gruenholz – członek Zarządu

Nazwa zespołu zdaniem członków powinna wywodzić się od nazwy miejscowości. Pierwsza próba bez kapeli odbyła się pod koniec września 1984 roku i uczestniczyło w niej 17 osób. Zajęcia realizowano raz w tygodniu w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Chmielnie.
Opiekę muzyczną sprawowała Krystyna Zawiszewska. Nauką tańca i choreografią zajął się Stanisław Rychert, ale radą fachową służyła również Marta Bystroń.

Dnia 6 listopada 1984r. do zespołu przyłącza się kapela w składzie :

  • Andrzej Lelek – akordeon
  • Kazimierz Lewandowski – akordeon
  • Jerzy Lewandowski – kontrabas
  • Jan Lelek – klarnet
  • Ludwik Brzoskowski – skrzypce
  • Kazimierz Gruenholz – diabelskie skrzypce

Na początku stycznia 1985 roku zespół liczył już 34 osoby. Organizacją strojów dla członków zespołu zajęli się Danuta Cierocka i Władysław KostuchW kwietniu 1985 r. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Kartuzach przekazała w darze instrumenty: akordeon, kontrabas oraz klarnet. Tymczasem zespół przyjął nazwę Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”.

CZYTAJ TEŻ: Chmielno – Stolica Tabaki i…Truskawki Kaszubskiej! IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie [ZDJĘCIA]

Kaszubska kultura na skalę światową

Pierwszy występ zespołu miał miejsce 2 czerwca 1985 roku w Szkole Podstawowej w Chmielnie na Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej. Jeszcze wtedy wykonany był bez strojów regionalnych. Dużym wydarzeniem i przeżyciem dla członków był występ we własnych strojach uszytych przez Wiktorię i Anastazego Cierockich, a wyhaftowanych przez Stefanię Miotk i Stanisławę Zaborowską. Koncert ten odbył się 9 października 1985 roku w Chmielnie z okazji Sesji Dożynkowej Gminnej Rady Narodowej. Zespół miał już opiekę instruktorską, niemniej pod koniec 1985 roku dołączył choreograf Jan Właśniewski, były baletmistrz, reżyser, znawca folkloru polskiego i kaszubskiego. Od lipca 1991 roku zajęcia prowadzone są w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie. Obecnie pod opieką instruktora muzycznego Witolda Tredera (od 1990r.) i choreografa Jerzego Soliwody (od 1994 r.).

09.1984 r. – 09.1990 r. – Wiesław Byczkowski (nie żyje)
09.1990 r. – 03.1991 r.– Barbara Węsierska
03.1991 r. – 07.1992 r. – Kazimierz Gruenholz
07.1992 r. – 11.1994 r. – Danuta Sznaza
od 11.1994 r. do chwili obecnej – Maria Leszczyńska

Urząd Gminy w Chmielnie od początku do chwili obecnej otacza opieką zespół „Chmielanie”, a Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Kartuzach mecenat nad zespołem sprawowała w latach 1984 – 1995. Ponadto zespół wspierali : Firma „Ber” i „Aryton” z Chmielna. W 1993 r „Chmielanie” wystawili „Wesele Kaszubskie” opracowane przez choreografa Jana Właśniewskiego i instruktorów muzycznych : Krystynę Zawiszewską i Witolda Tredera.

Zespół brał udział w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych:

  • Gra i śpiewa Zespół „Chmielanie” – dla Radia Gdańsk 
  • Zespół „Chmielanie” dla TVP – we Wdzydzach Kiszewskich
  • „Dwie legendy” dla TVP –  w Chmielnie
  • Zespół „Chmielanie” dla TVP –  w Chmielnie
  • Zwyczaje wielkanocne na Kaszubach dla TVP – w Strzepczu
  • Wraz z innymi zespołami „Chmielanie” śpiewali Papieżowi Janowi Pawłowi II w Gdyni (1987r.), Sopocie (1999 r.) i Pelplinie ( 1999r.)
  • Wakacje z TVS dla telewizji Silesia z Katowic(2010r.)
  • W 2005 r. w studio Radia Gdańsk „Chmielanie” nagrali swoją pierwszą płytę na której m.in. znajdują się „Kaszëbsczé nôtë „.

„Chmielanie” występowali nie tylko przed polską publicznością. Popularyzowali kaszubską kulturę ludową, m.in. w Bułgarii, na Węgrzech, w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Gruzji, Niemczech, Francji i Szwecji.

 

„Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa…”

Przez zespół przewinęło się około 200 osób. Obecnie „Chmielanie” liczą 45 osób. Jest to zespół amatorski, który dzięki entuzjastom oraz wytężonej pracy i dużemu wysiłkowi, pod fachową opieką instruktorów tańca i muzyki może poszczycić się wieloma sukcesami na koncertach regionalnych, krajowych i zagranicznych. Dzięki temu krzewi kulturę kaszubską oraz promuje Kaszuby i gminę Chmielno. Jan Paweł II w wizycie w Gdyni w 1987r. oraz Sopocie w 1999r. powiedział do Kaszubów takie słowa: …”Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości”. Zespół z pewnością wypełnia przesłanie Jana Pawła II. 

Jeden Komentarz

  1. Oby więcej takich imprez w tym roku jak już wrócimy do normalności 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*