Chmielno – Stolica Tabaki i … Truskawki Kaszubskiej! IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie [ZDJĘCIA]

Chmielno – Stolica Tabaki i … Truskawki Kaszubskiej! IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie [ZDJĘCIA]

Chmielno przez wielu uważane było za stolicę kaszubskiej tabaki, teraz coraz śmielej można mówić także o stolicy Truskawki Kaszubskiej. Za nami IV Festiwal Truskawek Kaszubski, gdzie mogliśmy rozkoszować się truskawkowym smakiem Chmielna.

[Not a valid template]– Truskawka posiada dość zmienny kształt: kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty. Przekrój podłużny ma kształt sercowaty, poprzeczny – okrągły. Pierwsze owoce są duże lub średnie. Barwa skórki owocu jest ciemnoczerwona wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca, natomiast po przekrojeniu intensywnie czerwona. Owoce są jędrne, lekko twardawe, a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki.  Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury – chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite! – czytamy na stronie festiwalu. 

Truskawka Kaszubska to niezaprzeczalnie skarb tych terenów, którym możemy chwalić się na całym świecie. Niesamowicie słodka dla wielu z nas stanowi smak wakacji. To właśnie w powiecie kartuskim przez wiele lat odbywało się i odbywa Truskawkobranie na Złotej Górze, a od czterech lat także Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie!

Reklamy

IV Festiwal Truskawek Kaszubski w Chmielnie 2019

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali: Zbigniew Zarudzki – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Fotyga – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Michał Melibruda – Wójt Gminy Chmielno oraz Edyta Klasa – Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. 

Następnie scena należała do Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, tego dnia wystąpili także: Młodzieżowa Orkiestra Dęta BEGAMA, Teatr Muzyczny HALS oraz zespół Słowiańska Dusza.  W międzyczasie życiem tętniły także rozstawione stoiska. Obecni mogli rozkoszować się smakiem truskawki, choć nie tylko. Przygotowane zostało m.in. truskawkowe SPA, strefa zabaw i animacji dla dzieci, a także „Pociąg do Truskawek”.  Wszyscy chętni mogli pozbierać truskawki na polu. Smakosze i pasjonaci kuchni z przyjemnością przyglądali się pokazowi kulinarnemu w wykonaniu ekspertów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Krzysztofa Szulborskiego, Andrzeja Ławniczaka oraz Rafała Nowakowskiego. Panowie przygotowali także wiele truskawkowych przysmaków dla obecnych na festiwalu.

Nie zabrakło także wielu atrakcji i konkursów truskawkowych. Dla najmłodszych przygotowano  edukacyjne warsztaty pod hasłem: „Truskawkowe pole – poznaj tajemnice kaszubskich truskawek”, uczestnicy zostali pasowani na „Truskawkowego Eksperta”. Rozegrały się także specjalne konkursy: „Truskawka w roli głównej – najatrakcyjniejsze stoisko truskawkowe Festiwalu”, Konkurs im. H. Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa oraz konkurs „Truskawkowa Kreacja”. Oprócz tego, dzieci mogły się nieźle zabawić na Truskawkowej Dyskotece, czyli specjalnie zorganizowanym bloku z piosenkami. 

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Starosty Kartuskiego Bogdana Łapy. Portal zKaszub.info objął wydarzenie patronatem medialnym. IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie prowadziła Tatiana Slowi. 

Truskawkowy Rekord Polski pobity! – Ponad 100 kilogramowa konfitura

Tuż obok sceny miały miejsce prawdziwie kulinarno-sportowe emocje. Odbyło się bowiem „Wielkie gotowanie”, czyli ustanawianie truskawkowego Rekordu Polski przez Łukasza Konika – kucharza, prezentera kulinarnego w TVP2 oraz eksperta kuchni molekularnej. W tym roku przygotowywano truskawkową konfiturę. 

Łukasz Konik miał w Chmielnie nietypowych pomocników. W mieszaniu truskawek pomagali mu: Anna Fotyga, Zbigniew Zarudzki i Michał Melibruda. Jak im poszło? Możecie zobaczyć poniżej:

Rekord pobity! Przygotowano konfiturę truskawkową, która ostatecznie ważyła 100,15 kg. Sukcesem pochwalił się Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda, na swojej stronie na Facebooku. 

Truskawka Kaszubska – Smak Chmielna

Choć to Korycin (woj. podlaskie) nazywany jest Stolicą Truskawki, to jednak chyba śmiało możemy przyznać, że Stolicą Truskawki Kaszubskiej uznawane może być Chmielno. To właśnie o tej miejscowości mówi się często, jako stolicy kaszubskiej tabaki, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dodać także ten tytuł. Kaszëbskô Malëna to niewątpliwie coś z czego możemy być dumni. Natomiast Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie to doskonała okazja aby nacieszyć się smakiem i zapachem tego cudownego owocu. 

Znany kucharz i prezenter telewizyjny, Pascal Brodnicki również odwiedził Chmielno. Chciał posmakować znanej kaszubskiej truskawki. Zwiedził chmieleńskie pole truskawkowe w gospodarstwie „U Chłopa” , które prezentowała Edyta Klasa, Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Pascal Brodnicki spotkał się też z Wójtem Gminy Chmielno Michałem Melibrudą. Efekt jego wizyty dostępny jest już na YouTube. Film prezentujemy poniżej. 

Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. To także produkt zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych.

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*