Chmielno – Stolica Tabaki i … Truskawki Kaszubskiej! IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie [ZDJĘCIA]

Chmielno – Stolica Tabaki i … Truskawki Kaszubskiej! IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie [ZDJĘCIA]

Chmielno przez wielu uważane było za stolicę kaszubskiej tabaki, teraz coraz śmielej można mówić także o stolicy Truskawki Kaszubskiej. Za nami IV Festiwal Truskawek Kaszubski, gdzie mogliśmy rozkoszować się truskawkowym smakiem Chmielna.

[Not a valid template]– Truskawka posiada dość zmienny kształt: kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty. Przekrój podłużny ma kształt sercowaty, poprzeczny – okrągły. Pierwsze owoce są duże lub średnie. Barwa skórki owocu jest ciemnoczerwona wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca, natomiast po przekrojeniu intensywnie czerwona. Owoce są jędrne, lekko twardawe, a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki.  Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury – chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne. Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite! – czytamy na stronie festiwalu. 

Truskawka Kaszubska to niezaprzeczalnie skarb tych terenów, którym możemy chwalić się na całym świecie. Niesamowicie słodka dla wielu z nas stanowi smak wakacji. To właśnie w powiecie kartuskim przez wiele lat odbywało się i odbywa Truskawkobranie na Złotej Górze, a od czterech lat także Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie!

Reklamy

IV Festiwal Truskawek Kaszubski w Chmielnie 2019

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonali: Zbigniew Zarudzki – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Fotyga – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Michał Melibruda – Wójt Gminy Chmielno oraz Edyta Klasa – Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. 

Następnie scena należała do Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, tego dnia wystąpili także: Młodzieżowa Orkiestra Dęta BEGAMA, Teatr Muzyczny HALS oraz zespół Słowiańska Dusza.  W międzyczasie życiem tętniły także rozstawione stoiska. Obecni mogli rozkoszować się smakiem truskawki, choć nie tylko. Przygotowane zostało m.in. truskawkowe SPA, strefa zabaw i animacji dla dzieci, a także „Pociąg do Truskawek”.  Wszyscy chętni mogli pozbierać truskawki na polu. Smakosze i pasjonaci kuchni z przyjemnością przyglądali się pokazowi kulinarnemu w wykonaniu ekspertów ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich – Krzysztofa Szulborskiego, Andrzeja Ławniczaka oraz Rafała Nowakowskiego. Panowie przygotowali także wiele truskawkowych przysmaków dla obecnych na festiwalu.

Nie zabrakło także wielu atrakcji i konkursów truskawkowych. Dla najmłodszych przygotowano  edukacyjne warsztaty pod hasłem: „Truskawkowe pole – poznaj tajemnice kaszubskich truskawek”, uczestnicy zostali pasowani na „Truskawkowego Eksperta”. Rozegrały się także specjalne konkursy: „Truskawka w roli głównej – najatrakcyjniejsze stoisko truskawkowe Festiwalu”, Konkurs im. H. Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa oraz konkurs „Truskawkowa Kreacja”. Oprócz tego, dzieci mogły się nieźle zabawić na Truskawkowej Dyskotece, czyli specjalnie zorganizowanym bloku z piosenkami. 

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz Starosty Kartuskiego Bogdana Łapy. Portal zKaszub.info objął wydarzenie patronatem medialnym. IV Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie prowadziła Tatiana Slowi. 

Truskawkowy Rekord Polski pobity! – Ponad 100 kilogramowa konfitura

Tuż obok sceny miały miejsce prawdziwie kulinarno-sportowe emocje. Odbyło się bowiem „Wielkie gotowanie”, czyli ustanawianie truskawkowego Rekordu Polski przez Łukasza Konika – kucharza, prezentera kulinarnego w TVP2 oraz eksperta kuchni molekularnej. W tym roku przygotowywano truskawkową konfiturę. 

Łukasz Konik miał w Chmielnie nietypowych pomocników. W mieszaniu truskawek pomagali mu: Anna Fotyga, Zbigniew Zarudzki i Michał Melibruda. Jak im poszło? Możecie zobaczyć poniżej:

Rekord pobity! Przygotowano konfiturę truskawkową, która ostatecznie ważyła 100,15 kg. Sukcesem pochwalił się Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda, na swojej stronie na Facebooku. 

Truskawka Kaszubska – Smak Chmielna

Choć to Korycin (woj. podlaskie) nazywany jest Stolicą Truskawki, to jednak chyba śmiało możemy przyznać, że Stolicą Truskawki Kaszubskiej uznawane może być Chmielno. To właśnie o tej miejscowości mówi się często, jako stolicy kaszubskiej tabaki, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dodać także ten tytuł. Kaszëbskô Malëna to niewątpliwie coś z czego możemy być dumni. Natomiast Festiwal Truskawek Kaszubskich w Chmielnie to doskonała okazja aby nacieszyć się smakiem i zapachem tego cudownego owocu. 

Znany kucharz i prezenter telewizyjny, Pascal Brodnicki również odwiedził Chmielno. Chciał posmakować znanej kaszubskiej truskawki. Zwiedził chmieleńskie pole truskawkowe w gospodarstwie „U Chłopa” , które prezentowała Edyta Klasa, Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Pascal Brodnicki spotkał się też z Wójtem Gminy Chmielno Michałem Melibrudą. Efekt jego wizyty dostępny jest już na YouTube. Film prezentujemy poniżej. 

Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. To także produkt zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych.

3 komentarze

  1. Jedna wielka tragedia jeśli chodzi o wystawców. Organizatorzy w ogóle nie zadbali o wystawców. Było dużo stoisk z tym samym asortymentem, nie patrząc na zarobek wystawców, a za miejsce trzeba było płacić nie małe pieniądze. Organizatorka w ogóle niezorganizowana, nie panowała nad porządkiem i kto gdzie miał zajać miejsce handlowe. Jeden wielki bałagan. Powinny być wyciągnięte konsekwencje. Nie polecam nikomu, kompletny brak szacunku dla wystawców.

  2. Panie Wójcie święto truskawki Tak, ale, po co ściągacie Tych przedstawicieli kłamców z PISU, chcecie się podbudować, to róbcie wyniki, a nie stosujcie palcówki z wazeliną. Wyraźny wybór polityczny Święto PIStruskawki.

  3. Panie Wójcie święto truskawki Tak, ale, po co ściągacie Tych przedstawicieli kłamców z PISU, chcecie się podbudować, to róbcie wyniki, a nie stosujcie palcówki z wazeliną. Wyraźny wybór polityczny Święto PIStruskawki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*