Najlepsi młodzi żeglarze z Kaszub nagrodzeni na gali

W niedzielę 29 października odbyła się gala podsumowująca IX Żeglarski Puchar Kaszub i I Żeglarski Puchar Żuław. Uroczystość odbyła się hali sportowej w Cedrach Wielkich. Najlepsi zawodnicy, m. in. z gmin Kartuzy i Stężyca, zostali nagrodzeni.

Gala była okazją do nagrodzenia najlepszych zawodników, którzy w tym roku uczestniczyli w sześciu regatach w ramach IX edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Rywalizowali w nich młodzi zawodnicy w grupach D i C klasy Optimist, w klasie Cadet oraz na innych jednostkach w grupie Open U24.

W weekend 3-4 czerwca na Zatoce Puckiej rozegrano Puchar Mechelinek, w których wystartowało ponad 100 zawodników z klas Optimist, Cadet, Korsarz i grupy Open U24. Następnie 15 i 16 lipca odbył się Puchar Jezior Chmieleńskich, rozgrywany na jeziorach Kłodno (rywalizowały tam klasy Optimist i Cadet) oraz Raduńskim Dolnym (Open U24 i Open).

W dniach 5-6 sierpnia młodzi żeglarze rywalizowali w XIII Regatach o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Dla klasy Cadet miały one rangę mistrzostw Pomorza. IX Żeglarski Puchar Kaszub zakończyły dwuczęściowe XVII Mistrzostwa Kartuz. Najpierw w weekend 23-24 września w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej odbyła się rywalizacja klas Optimist C i D, Cadet oraz Mariner. Następnie w weekend 7-8 października odbyła się druga część Mistrzostw Kartuz. Rywalizowali w niej zawodnicy grupy Open U24 .

Ostatecznie w IX Żeglarskim Pucharze Kaszub w grupie D klasy Optimist zwyciężyła wśród dziewcząt Apolonia Pyś (Opti Gdynia), druga była Oliwia Magiera (KS Damroka Chmielno), a trzecia Oliwia Radziej (KS AZS AWFiS Gdańsk). Czwarte, piąte i szóste miejsca zajęły dziewczyny z UKŻ Lamelka : Maja Wardach, Maria Syldatk, Hanna Rekowska. Wśród chłopców najlepszy był Julian Lachowicz, wyprzedzając Aleksa Daenena i Aleksandra Stosio (wszyscy Opti Gdynia).

W grupie C dziewcząt triumfowała Liwia Styn (KS Zatoka Puck), druga była Weronika Starostecka (UKS Tolkmicko), a trzecia Tatiana Hrycyna (UKS Navigo Sopot). Na piątym miejscu uplasowała się Natalia Kitowska (KS Damroka Chmielno). Natomiast w grupie chłopców na pierwszym miejscu uplasował się Tymon Słoniewski (KS Zatoka Puck), na drugim Igor Bukowski (Opti Gdynia), a na trzecim Kuba Świtalski (UKS Wodniacy Garczyn).

W rywalizacji Cadetów dziewcząt zwyciężyły Agata Marcinkowska i Marika Goliwąs (UKS Wodniacy Garczyn), drugie miejsce zajęła Julia Czapiewska, Lena Kedrowska, Marta Stępień ( ŻUKS Stężyca ), trzecie Paulina Schütz, Marta Piankowska Goliwąs (UKS Wodniacy Garczyn).

W klasyfikacji Cadet Chłopcy całe podium opanował Żeglarski Uczniowski Klub Sportowy ze Stężycy. Pierwsze miejsce Filip Nowak, Wiktoria Krauza oraz Ignacy Rambowski. Drugie miejsce Jakub Klasa i Gracjan Chabowski. Trzecie miejsce Jan Cimiengo, Hubert Harmoza, Ignacy Rambowski.

Natomiast w grupie Open U24 najlepsza była załoga Ania Łyczko, Igor Chabowski, Maciej Bicki i Lena Kedrowska (ŻUKS Stężyca). W klasyfikacji klubów pierwsze miejsce zajął UKS Wodniacy Garczyn, drugie UKŻ Lamelka Kartuzy, a trzecie ŻUKS Stężyca.