fot.Alicja Hinc/Sesja rady gminy

Burzliwa sesja rady gminy w Żukowie! Poszło o pieniądze! [ZDJĘCIA]

Burzliwa sesja rady gminy w Żukowie! Sołtysi starli się z radnymi. Poszło o pieniądze! Radnym nie przypadł do gustu wniosek o podwyższenie diet sołeckich. Zobacz zdjęcia!

11 kwietnia odbyła się  XXXVIII sesja rady gminy Żukowo. W jej trakcie rozpatrywano między innymi wniosek, złożony przez sołtysa Przyjaźni, Krzysztofa Krasowskiego, dotyczący podwyżki diet dla sołtysów.Pismo spotkało  się jednak z dezaprobatą radnych gminy, dlatego, że dokument brzmiało dość kontrowersyjnie – sugerowało, że radni otrzymują więcej, nie mając tak wielu obowiązków, jak sołtysi. Pod wnioskiem podpisało się 8 z 21 sołtysów z gminy Żukowo.

Sesja rady gminy003

Zdjęcie 1 z 21

fot. Alicja Hinc

„My niżej podpisani sołtysi gminy Żukowo wnioskujemy o zwiększenie naszych diet do poziomu diet radnych. Nie uważamy się za gorszych! Praca, którą wykonujemy na rzecz mieszkańców, niejednokrotnie przekracza to, co robią radni. […]”

Reklamy

Radny Groth postanowił skomentować odczytany dokument:

– Na sesjach można zobaczyć zawsze te same osoby – komentował pismo sołtysów radny Stanisław Groth. – To są sołtysi m.in.: Sulmina, Skrzeszewa, Chwaszczyna, Żukowa…  No i to chyba wszystko […]  To pismo jest bardzo mocno urągające naszej pracy radnego, a forma jest obraźliwa – obruszał się radny Tuchomia.

Zobacz też: Konkurs Ozdób Wielkanocnych w Somoninie [ZDJĘCIA]

Nie wszyscy sołtysi obecni na sesji w pełni poparli treści zawarte we wniosku o podwyżkę.  – Na tym piśmie również ja się podpisałam, aczkolwiek forma nie odpowiada mi absolutnie […] – deklarowała sołtys Sulmina Lidia Cendrowska. – Nie pracowałam tylko i wyłącznie na rzecz swojego sołectwa, ale też na rzecz sąsiednich sołectw. […] Czuje jakby mi próbowano podciąć skrzydła. Po cholerę mam działać na rzecz innych mieszkańców.[…] Zróżnicowanie diet, nie wiem, czy jest słuszne. Zniesmaczyło mnie to – przyznała pani sołtys.

Sołtys Borkowa Bartosz Delag odniósł się do propozycji zróżnicowania wysokości diety w zależności od wielkości sołectwa:  – Tej pracy jest tyle, ile mamy na to czasu, ochoty, chęci i energii. Robimy to nie dla diet. Zróżnicowanie między 50 zł a 200 zł myślę, że nie ma żadnej różnicy. Trochę nie rozumiem, dlaczego w takim szacownym gronie zajmujemy się tym czy dać podwyżki 50 czy 200 zł, bo z mojej perspektywy to nie robi żadnej różnicy. […] Jak będę sołtysem Rutek to będę mógł iść na obiad sam, a jak Chwaszczyna to z rodziną. Do tego to się sprowadza – zauważył sołtys.

Uchwała o podwyższeniu diet w zależności  od liczebności sołectwa przeszła większością głosów. Dziesięciu radnych było „za”, siedmiu wstrzymało się od głosu, a radny Paweł Koreń był przeciwny. Zmiany w wynagradzaniu sołtysów i przewodniczących rad osiedlowych obowiązywać będą od czerwca.

Podwyżka dla liderów sołectw wyniesie:

50 zł w przypadku sołectwa liczącego do 500 mieszkańców,

100 zł  0d 501 do 1500 mieszkańców,

150 zł od1 501 do 3 000 mieszkańców,

200 zł powyżej 3 000 mieszkańców.

Skomentuj: Starci na linii sołtysi-radni. Burzliwa sesja rady gminy w Żukowie

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*