Somonino. Mieszkańcy założyli stowarzyszenie. „Możemy zdziałać więcej…”

Somonino. Mieszkańcy założyli stowarzyszenie. „Możemy zdziałać więcej…”

„Nasze Somonino” – to stowarzyszenie, utworzone przez mieszkańców Somonina, którym leży na sercu głośna sprawa budowy sortowni odpadów w miejscu starej cegielni. Powstał również fanpage na Facebooku „STOP śmieciom w Somoninie”, w którym na bieżąco będą zamieszczane informacje, dotyczące działań stowarzyszenia.

Mieszkańcy Somonina nie dają za wygraną jeśli chodzi o budowę sortowni odpadów w stolicy gminy. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, zawiedli się na wójcie Marianie Kowalewskim i oczekują od niego, że zacznie się liczyć z ich zdaniem. Niedawno utworzyli oni nawet stowarzyszenie „Nasze Somonino”, które zgodnie z założeniem działać ma nie tylko dla dobra Somonina, ale również całych Kaszub. Sprawa sortowni zaś nabiera rozgłosu – zajęła się nią nawet telewizja publiczna.

-„Nasze Somonino” zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych, prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach 1 września 2021 roku. Od tego dnia zaczyna się oficjalnie nasza działalność – mówi Marta Goluch, przedstawicielka stowarzyszenia. – Nieoficjalnie, jako samodzielne jednostki, działamy z mieszkańcami Somonina i innych pobliskich gmin od 2020 roku, kiedy wszyscy zaangażowaliśmy się w sprawę, dotyczącą planowanej w Somoninie inwestycji pn. „przeniesienie bazy magazynowo-transportowej z punktem przeładunkowym odpadów z terenu przy ul. Ceramicznej 1 na teren zlokalizowany przy ul. Ceramicznej 8”.

M. Goluch zaznacza, że jako stowarzyszenie mieszkańcy mogą zdziałać więcej w toczącym się postępowaniu administracyjnym. „Nasze Somonino” wystąpiło też do gminy z wnioskiem o zostanie stroną tego postępowania.

-Aktualnie nasze działania w głównej mierze skupiają się na sprawie bazy w Somoninie, ale nie próżnujemy również na innych płaszczyznach i już niebawem we współpracy z innymi okolicznymi stowarzyszeniami przystąpimy do pewnego wspólnego projektu – dodaje nasza rozmówczyni. – Właśnie trwają rozmowy, więcej informacji przekażemy najpewniej jeszcze w październiku.

Sprawa bazy w Somoninie jest dla członków stowarzyszenia priorytetowa ze względu na cele społeczne i ekologiczno-środowiskowe „Naszego Somonina”. W przyszłości zaś zamierzają oni skupić się na innych działaniach, ukierunkowanych na rozwój Somonina i Kaszub. Osoby zainteresowane sprawą  sortowni odpadów mogą również śledzić Facebookowy fanpage, prowadzony przez jedną z członkiń stowarzyszenia Agnieszkę Sochę-Konkol.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*