Już niedługo Shalom Polin – 6. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

Już niedługo Shalom Polin – 6. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zaprasza na Shalom Polin 6. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W dniach 21-24 marca 2019 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską. Podczas przeglądu zaprezentujemy filmy w ramach retrospektyw dwóch największych polskich festiwali filmowych: 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywyoraz 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej WJFF.pl. Odbędą się także pokazy, które zostały objęte partnerstwem Ambasady Izraelaw Warszawie oraz Instytutu Pamięci Narodowejw Gdańsku.

6. Shalom Polin otworzy przedpremierowy pokaz filmu Wilkołak w reżyserii Adriana Panka oraz panel dyskusyjny Pamięć o Zagładzie 2.0, który zostanie poprowadzony przez dra Piotra Kurpiewskiego.

Reklamy

Tegoroczna edycja Shalom Polin będzie okazją do spotkania z wieloma ciekawymi gośćmi; m.in. z drem Rafałem Kowalskim z Muzeum Żydów Mazowieckich, Sylwią Borowskąautorką książki Mój mąż Żydoraz redaktorem naczelnym czasopisma Midrasz, drem Piotrem Pazińskim. Podczas bloku podróżniczego #SHALOMIZRAEL młodzi podróżnicy, opowiedzą nam o swoich wyprawach, ich wrażeniach z tej wycieczki, powiedzą co ciekawego kryje to państwo i dlaczego warto wykupić bilet lotniczy do Izraela.

Jak co roku, nie zabraknie warsztatów językowych, kulinarnych i tanecznych. W tajniki podstaw języka hebrajskiegowprowadzi Katarzyna Mazurkiewicz, a warsztaty kulinarne Kugel – żydowska babka ziemniaczanapoprowadzidr Wojciech Śledź. Ostatniego dnia festiwalu Alicja Starkprzeprowadzi warsztaty tańca izraelskiego, a restauracja Bagażownia zaprosi na kolejną kulinarną podróż w głąb Izraela, przygotowując Żydowski lunch w Etno (Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku).

Ogromną częścią kultury żydowskiej jest muzyka, dlatego zwieńczeniem czterech festiwalowych dni będzie Koncert piosenek jidysz– „Achsanjes – Ukrycia” – w wykonaniu Marii Ka Solo. Koncert odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Shalom Polin ma służyć przybliżeniu nam kultury żydowskiej, zwalczać stereotypizację. Dlatego zapraszamy na Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiejnie tylko znawców tematu, ale każdego kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę o historii i kulturze żydowskiej.

Miejsce:

Wydział Filologiczny UG

Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk, Kampus UG

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

ul.Cystersów 19, 80- 300 Gdańsk

Oliwski Ratusz Kultury,

Opata Jacka Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk

 

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenie na kampusie UG, poza prapremierowym pokazem filmu Wilkołak (21.03).Wstęp na karnety DKF UG Miłość Blondynki.

Wydarzenia płatne w Oddziałe Etnografii Muzeum Narodowego i Oliwskim Ratuszu Kultury. Szczegóły uczestnictwa w wydarzeniach w programie.

Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*