Region. Ruszył sezon motocyklowy. Policja apeluje o ostrożność

Region. Ruszył sezon motocyklowy. Policja apeluje o ostrożność

Wiosna to czas, kiedy coraz więcej osób przesiada się z samochodów na motocykle bądź inne jednoślady. To odpowiedni więc moment na przypomnienie wszystkim uczestnikom ruchu, by zwiększyli czujność. W trosce o życie i zdrowie kartuska policja apeluje do kierowców samochodów oraz fanów „dwóch kółek” o wzajemny szacunek, rozwagę i bezpieczną jazdę.

Wiosenna aura spowodowała, że na drogach Pomorza zaczęło pojawiać się coraz więcej motocyklistów. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo.

W większości przypadków motocykliści to ludzie odpowiedzialni i świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać na drodze. Niestety są też tacy, którzy wykorzystują ten środek transportu, aby popisać się przed innymi i dostarczyć sobie wrażeń oraz adrenaliny poprzez dodanie gazu. Takie zachowanie na drodze może być zgubne i doprowadzić do tragedii.

Reklamy

Motocyklista po zderzeniu z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych.

Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, wciskanie się między inne pojazdy, wtedy moment utraty panowania nad motocyklem i zderzenie z innym uczestnikiem ruchu, kończy się najczęściej tragicznie.

Również kierowcy samochodów popełniając błędy odpowiadają za zdarzenia z udziałem jednośladów. Do takich błędów należy zaliczyć m. in. nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu, bądź zmiana pasu ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa, jaki i oni.

Pomorscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Życzliwość, uprzejmość oraz ostrożność to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno jednośladów, jak i samochodów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*