Region. Niemal 55 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Najwięcej jest Ukraińców

Region. Niemal 55 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Najwięcej jest Ukraińców

Na koniec października do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 55 tys. obcokrajowców. To oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy przybyło ich ponad 1,3 tys. Pochodzą z ponad 100 państw, a najwięcej wśród nich jest obywateli Ukrainy.

31 października w gdańskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było niemal 47,7 tys., a w słupskim ponad 6,9 tys. cudzoziemców.

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę, osiągnęła niemal 26,5 tys. i w porównaniu do końca sierpnia wzrosła o blisko 800. To ponad 48 proc. wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy. Przybyło również cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec sierpnia wynosiła 1396, by wzrosnąć do 1426 na koniec października. Pozostali obcokrajowcy na Pomorzu zatrudnieni są na innego rodzaju umowach, np. zleceniu.

Reklamy

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku cudzoziemcy pochodzą z ponad stu państw. Na koniec października najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 42 tys. Drugą grupę stanowiło prawie 4,3 tys. obywateli Białorusi. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1146), Rosji (1134) i Mołdawii (960). Pomorze wybierają także przybysze z odleglejszych krajów. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było m. in. Po 3 obywateli Boliwii, Gambii, Islandii, Malezji i Nigru.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w tzw. „szarej strefie” lub też z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*