Region. Dzięki tej szkole dzieci z Trójmiasta poznają język kaszubski

Region. Dzięki tej szkole dzieci z Trójmiasta poznają język kaszubski

Katolicka szkoła z akcentem kaszubskim w Gdyni Obłużu okazuje się być istnym strzałem w dziesiątkę. Dzieci z Trójmiasta chętnie poznają język regionalny, co istotne, taki element edukacji przypadł również do gustu rodzicom. Szkoła, jak mówi Dariusz Kruca, w środowisku trójmiejskim uchodzi nie tylko za elitarną, ale również za bezpieczną.

Język kaszubski w gdyńskiej „podstawówce”? Czemu nie! W szkole podstawowej przy Zespole Szkół Katolickich w Gdyni udało się bowiem zorganizować zajęcia języka regionalnego dla uczniów klas I-III. Dyrektor „podstawówki” Dariusz Kruca podkreśla, iż najważniejsze, że ten element nauczania spodobał się rodzicom, co wcale nie było takie oczywiste. Podobne zajęcia bowiem próbowano wcześniej wprowadzić w gimnazjum. Wówczas jednak okazało to się bezskuteczne.

-Teraz praktycznie wszyscy rodzice zapisali swoje dzieci na język kaszubski – mówi D. Kruca. – W trójmiejskim środowisku nasza szkoła uchodzi za elitarną i bezpieczną. Ostatnio obchodziliśmy święto patrona szkoły, którym jest Jan Paweł II. Uroczystość połączona była z dniem nauczyciela, a od kilku lat również tego samego dnia odbywa się finał konkursu „Jan Paweł II i Wielkie Tematy”.

Konkurs gdyńskiego „katolika” obejmował takie kategorie, jak literatura, plastyka czy recytacja. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z placówek w powiecie kartuskim: Oskar Szleja (Szkoła Podstawowa w Somoninie), Pola Laskowska (Szkoła Podstawowa w Baninie), Weronika Gruchała (Szkoła Podstawowa w Podjazach) oraz Szymon Brylowski (Szkoła Podstawowa w Mściszewicach). Więcej informacji znaleźć można na stronie gdyńskiej placówki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*