Rębiechowo. Powstał „chodnik dla kotów”? Samorząd wyjaśnia… krótko

Rębiechowo. Powstał „chodnik dla kotów”? Samorząd wyjaśnia… krótko

Niepełnosprawnych mieszkańców posesji przy remontowanej ul. Słonecznej w Rębiechowie czeka nie lada wyzwanie. Po ich stronie drogi powstaje, jak mówią, wąski „chodnik dla kotów”, i chociaż zadanie zakłada budowę normalnego chodnika po drugiej stronie ulicy, nie czują się oni usatysfakcjonowani. Burmistrz Żukowa mówi zaś, że to opaska betonowa… i tyle. Co istotne, na realizację zdania mieszkańcy Rębiechowa czekają – jak twierdzi mieszkająca tam radna – od lat, a gdy już się doczekali, to właśnie w takiej „wersji”.

Do redakcji portalu zKaszub.info przesłane zostały zdjęcia ilustrujące prace, jakie realizowane są obecnie przy ulicy Słonecznej w Rębiechowie. Naszych informatorów zainteresowało to, jak wygląda nowy chodnik z jednej strony ulicy. Nazywają go śmiało „chodnikiem dla kotów” z uwagi na jego wąskość oraz „inwestycją, którą burmistrz najwyraźniej chce zawalczyć o Złotą Malinę”. Co prawda, po drugiej stronie ulicy powstać ma normalny chodnik ze ścieżką rowerową, ale to nikogo nie uspokaja.

-Zadanie, związane z ulicą Słoneczną początkowo miało być realizowane w ramach węzła integracyjnego Rębiechowo, jednak w zeszłym roku usunięto nas z tego projektu, gdyż gmina stwierdziła, że nie stać jej na realizację całego zakresu prac – mówi M. Zmudzińska, mieszkająca przy ul. Słonecznej w Rębiechowie. – „Chodnik” widoczny na zdjęciach jest bezpośrednio przy posesjach, przy których mieszkają m. in. ludzie niepełnosprawni czy starsi. Jak mają oni z niego korzystać, jeśli np. poruszają się wózkiem inwalidzkim lub o kulach?

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę na to, że na ulicy Słonecznej należy spodziewać się dość intensywnego ruchu drogowego, w związku z czym tego rodzaju „chodnik” jest bezzasadny. Interweniowała w tej sprawie u kierownika ds. inwestycji, który obiecał baczniej przyjrzeć się pracom, realizowanym na ul. Słonecznej z uwzględnieniem dobra mieszkańców, mieszkających po „newralgicznej” stronie drogi. Twierdzi też, że burmistrz Żukowa od początku nie był słowny, jeśli chodzi o realizację zadania na ul. Słonecznej. Ostatecznie zajęto się więc zaledwie 300-metrowym odcinkiem drogi, nie mówiąc już o zdjęciu płyt jumbo w październiku 2020 roku, które tam leżały. Potem zaprzestano jakichkolwiek prac budowlanych w tym miejscu do lipca 2021 roku.

Poprosiliśmy burmistrza Wojciecha Kankowskiego o komentarz do sprawy. Zapytaliśmy, dlaczego zadanie zostało wykonane w ten sposób, zaznaczając że mieszkańcy, jak twierdzą, od dawna czekali na jego realizację, a jak już się doczekali, to w takiej „wersji”. Zwróciliśmy też uwagę na potrzeby osób, poruszających się wózkiem inwalidzkim, których owy „chodnik” nie spełnia. Włodarz bardzo krótko odniósł się do sprawy, podkreślając, że zdjęcia przedstawiają jedynie opaskę betonową, zaś chodnik ze ścieżką rowerową powstanie, o czym już wspomnieliśmy, po drugiej stronie drogi.

-Zapewnione zostaną tym samym potrzeby zarówno zmotoryzowanych użytkowników tej drogi, jak i pieszych oraz rowerzystów – puentuje burmistrz Żukowa. Co sądzicie o tej sprawie? Czy po stronie ulicy, gdzie znajdują się budynki mieszkalne, powinny znajdować się takie opaski betonowe zamiast chodników? Dajcie znać w komentarzach!

 

3 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*